SRAL:n tunnustuspalkinnot

Tämä on Suomen Radioamatööriliiton pitämä virallinen luettelo myönnetyistä tunnustuspalkinnoista.

Huom. vuosiluku on lähes kaikissa tapauksissa palkinnon jakovuotta edeltävä vuosi.

Jäämaan palkinto
Lindellin palkinto
Koposen palkinto
Arvo Laron palkinto
Vuoden kokelas
Vuoden perusluokkalainen
Vuoden tietoliikenneluokkalainen
Koulutustoiminnan erikoispalkinto
Kilpailutoiminnan erikoispalkinto
Vuoden titari
Liiton kunniamerkki
Liiton hopeinen ansiomerkki
Erkki Heinon muistorahaston ja/tai Nokian stipendirahaston stipendit
Kunniakirja
Kunniamaininnat
Liiton viiri kullatuin keskiöin
Kerhotoimintamerkki
CRC:n kiertopalkinto

Jäämaan palkinto  
Myönnetään liiton toimintaa
ansiokkaasti edistäneelle.
 
1934 K.S.Sainio, OH2NM
1935 Tatu Kolehmainen, OH2NT
1936 Erkki Kairenius, OH2ND
1937 Armas Häkkänen, OH2NQ
1939 Toivo Koponen, OH5NF
1949 Lars Anderssen, OH6NZ
1950 Paavo Kotilainen, OH2QZ
1951 Toivo Koponen, OH5NF
1952 Yrjö Juhari, OH2SZ
1953 Matti Wihuri, OH2OH
1954 Leo Kivi, OH2RB
1955 Niilo R. Kuusisto, OH2XK
1956 Raino Jäykkä, OH1NS
1957 Odd Vatanen, OH2TT
1958 Voitto Karkila, OH2ZH
1959 Oke Kaarela, OH2NP
1960 Tatu Marvala, OH2TM
Leo Lappalainen, OH3NJ
1961 Elmo Ketola, OH9NV
1962 Reino Janhunen, OH2HK
1963 Olle Hellsten, OH2LP
1964 Vilho Virtanen, OH2TH
1965 Martti Kärkiö, OH7NN
1966 Onni Ahlroth, OH8RU
1967 Seppo Sisättö, OH1VR
1968 Veikko Velamo, OH2YV
1969 Nils Klang, OH5OH
1970 Sigurd Mansnerus, OH0NI
1971 Jouko Hartikainen, OH7OO
1972 Rolf Bäckström, OH2BEW
1973 Bo Ahlnäs, OH2BHU
1974 Kari Syrjänen, OH5YW
1975 Heikki Heinonen, OH3RU
1976 Pekka Wahlman, OH4QN
1977 Kalervo Korjus, OH2CX
1978 Antero Hagelberg, OH1PA
1979 Miika Heikinheimo, OH2BAD
Jukka Heikinheimo, OH2BR
1980 Ritva Korjus, OH2CJ
1981 Lauri Väyrynen, OH6QP
1983 Anssi Pekkanen, OH2QV
1984 Kauko Cederlund, OH3TQ
1986 Keijo Koskela, OH2OT
1987 Erkki Heikkinen, OH2BBF
1988 Jari Jussila, OH2BU
1989 Tapio Penttilä, OH2BJI
1990 Hannu Veijola, OH2VH
1991 Hannu Kauppi, OH6NYU
1992 Aimo Turunen, OH8UI
1993 Mikko Montonen, OH1GO
1994 Markku Korhonen, OH8UV
1995 Markku Rauti, OH1DB
1997 Väinö Lehtoranta, OH2LX
1998 Olavi Kalliomäki, OH2KFB
1999 Markku Toijala, OH2BQZ
2001 Jari Pekka Savojoki, OH1CF
2002 Ismo Bergman, OH5NG
2004 Kari Kärkkäinen, OH3HDR
2004 Vilho Manninen, OH6QR
2005 Ragny Mutka, OH6LRL
2006 Aarno Järvinen, OH2HAI
2009 Carola Tigerstedt, OH5SM
  Olavi Kilpinen, OH3QL
2011 Antti Huhtala, OH2DT

Lindellin palkinto  
tekniikan edistämisestä  
1936 Leo Antman, OH7ND
1949 Otto Pätäri, OH2OK
1950 Jarl Nordström, OH1OL
1951 Torsti Paatero, OH2RK
1952 Viljo Autio, OH2OP
1953 Erkki Koivukangas, OH2OV
1954 Toivo Leiviskä, OH2NV
1955 Osmo A. Wiio, OH2TK
1956 Thor Wiksten, OH5PE
1957 Georg Horne, OH3QE
1958 Eino Toivanen, OH7NF
1959 Lenna Suominen, OH1NL
1961 Ensio Marrento, OH1OB
1962 Pertti Mure, OH3TH
1963 Yrjö Miettinen, OH7OP
1964 Timo Ekko, OH1SM
1965 Risto Halinen, OH2MK
1966 Heikki Huovilainen, OH1NK
1967 Pauli Töyrylä, OH2DV
1969 Rolf Bäckström, OH2BEW
1970 Veikko Aumala, OH2CD
1971 Simo Lehto, OH8OS
1972 Seppo Syväniemi, OH3PF
1973 Unto Kokkarinen, OH2BJ
1974 Mauri Hirvonen, OH1OY
1975 Jouni Verronen, OH8RO
1976 Reino Talarmo, OH3MA
1977 Pekka Ketonen, OH1TV
1978 Juhani Lehtosaari, OH2MD
1979 Esko Aalto, OH3XQ
  Kalevi Hautaniemi, OH3FG
  Markku Harkamaa, OH3WZ
1980 Jouko Nurma, OH5RM
1981 Olavi Lehti, OH2BBR
1982 Jukka Lahtonen, OH1XD
1983 Jarmo Mäkinen, OH3CU
1985 Jaakko Vartiainen, OH8QD
  Touko Kapanen, OH6RM
1986 Peter Lytz, OH2AVP
1987 Lasse Alestalo, OH3AZB
1988 Antti Isännäinen, OH2WJ
  Hannu Launto, OH2NWM
1989 Jan Hubach, OH1ZAA
1990 Sakari Nylund, OH1KH
1991 Rauno Argillander, OH6LFG
  Kenneth Kåla, OH6KG
1992 Timo Knuutila, OH1QC
1994 Antti Kantola, OH2BTB
  Jukka Salomaa, OH2BUA
1995 Antti Leskinen, OH5ZB
1996 Ilkka Yrjölä, OH5IY
1997 Juha Nurmela, OH5NXO
1998 Osmo Tiinanen, OH8MT
1999 Reino Anttonen, OH1TN
2000 Mauno Hirvonen, OH7UE
2001 Väinö Lehtoranta, OH2LX
2002 Kauko Yli-Paavola, OH6ND
2003 Tomi Manninen, OH2BNS
2004 Jari Perkiömäki, OH6BG
2006 Timo Kiiski, OH1TH
2006 Tapio Sokura, OH2KKU
2008 Erik Finskas, OH2LAK
2009 Heikki Lahtivirta, OH2LH
  Michael Fletcher, OH2AUE
2010 Juhani Tuovinen, OH7TE
2011 Jukka Vermasvuori, OH2GF
2012 Heikki Hannikainen, OH7LZB
2013 Jari Koivurinne, OH3UW
2015 Matti Hohtola, OH7SV

Koposen palkinto  
esimerkillisestä työskentelystä  
1959 Pekka Falkenberg, OH7OH
1960 Lars Anderssen, OH6NZ
1961 Yrjö Miettinen, OH7OP
1962 Sylvi Auromaa, OH5RZ
1963 Arvo Laro, OH4PJ
1964 Jaakko Vartiainen, OH8QD
1965 Leonard Kokko, OH3SE
1966 Martti Laine, OH2BH
1967 Matti Keskiaho, OH8PE
1968 Eero Valio, OH2NX
1969 Arvo Pellonpää, OH1VK
1970 Raimo Ilonen, OH9RG
1971 Alvar Rautiainen, OH5OZ
1972 Matti Eskola, OH7NW
1973 Hannu Heino, OH8OA
1974 Jari Jussila, OH7RF
1975 Juhani Elovalkama, OH1TK
1976 Markku Harkamaa, OH3WZ
1977 Hannu Nieminen, OH1XX
1979 Heikki Kinnunen, OH4NS
1980 Reijo Heikkinen, OH4SE
1981 Raimo Molarius, OH7QC
1982 Erkki Viertola, OH2ER
1983 Marja Vainio, OH6CD
1984 Vilho Virtanen, OH3VV
1985 Matti Huovila, OH2DN
1986 Jukka Sirviö, OH6DD
1987 Sampo Yliklaavu, OH8TI
1988 Martti Kilpinen, OH2RE
1989 Lauri Toivanen, OH6NL
1990 Marita Laine, OH1NSO
1991 Arto Halonen, OH1LD
1992 Pertti Kärkkäinen, OH2MT
1993 Erkki Mäenrinta, OH1VH
1994 Reino Anttonen, OH1TN
1995 Gunnar Von Wendt, OH1OC/OH2UX
1996 Seppo Kytölaakso, OH2JPR
1998 Jukka Lappalainen, OH8MSM
1999 Veikko Kalliomaa, OH8HAR
2000 Pasi Huumo, OH2BNH
2001 Marjatta Kaistila, OH1MK
2002 Seppo Murtomaa, OH2TO
2003 Reijo Lindevall, OH3WK
2004 Teuvo Kaistila, OH1BV
2005 Leo Pajuvirta, OH1FJ
2006 Eino Silorinne, OH6WI
2007 Ole Melin, OH6MM
2008 Anne Lähdes, OH2YL
2009 Kauko Rönkkö, OH7SQ
2010 Pekka Paavilainen, OH1PP
2011 Eino Rautiainen, OH6RC
2013 Hannu Suosalmi, OH1LWZ
2015 Tauno Viren, OH3YR

Arvo Laron palkinto  
kerhotoiminnassa kunnostautuneelle  
1969 Jouko Hartikainen, OH7OO
1970 Keijo Holopainen, OH5NB
1971 Leonard Kokko, OH3SE
1972 Auvo Rusanen, OH8RK
1973 Heikki Huovilainen, OH1NK
1974 Sylvi Auromaa, OH5RZ
1975 Kurt Henriksson, OH2KA
1976 Esko Hoppania, OH2BNP
1977 Juhani Uotinen, OH6PJ
1978 Pekka Palmu, OH1TM
1979 Uuno Rinne, OH2OM
1980 Pertti Räsänen, OH5VX
1981 Heimo Kiiski, OH1PN
1982 Alpo Kautiainen, OH1MG
1983 Arvo Kallio, OH2PW
1984 Toivo Hautaniemi, OH7SU
1985 Marjatta Koski, OH2IO
1986 Heimo Kiiski, OH1PN
  Vilho Manninen, OH6QR
1987 Leena Saikko, OH3HF
1988 Aimo Suominen, OH1SZ
1989 Liisa Louko, OH6LC
1990 Keijo Lähdes, OH6LF
1991 Jyrki Savonen, OH6VV
  Lauri Mähönen, OH7AZL
1992 Marja Vainio, OH6VD
1993 Markku Säämänen, OH4RW
1994 Veikko Pekola, OH1AWW
1995 Eero Kylliäinen, OH4SG
1996 Jaakko Männikkö, OH1JM
1997 Seppo Vähäkonka, OH5NOL
1998 Reijo Laitinen, OH4MDY
1999 Heikki Sulonen, OH1BX
  Pertti Valtonen, OH1IR
  Pentti Hyvärinen, OH6DZ
  Jukka Laihonen, OH1JAP
2000 Kalervo Korjus, OH2CX
  Rauno Kekäläinen, OH1WR
2001 Pasi Bergman, OH3WS
2003 Veijo Saarinen, OH3-911
2003 Heikki Seppänen, OH8HMX
2005 Jaakko Pekkarinen, OH6WD
2005 Timo Pohjola, OH1MDR
2006 Alpo Rummukainen, OH7VL
2006 Jarkko Vääräniemi, OH8HQL
2009 Ernst Ekström, OH2LXB
2010 Jukka Hietaranta, OH1FF
2011 Matti Friman, OH2BDQ
2012 Heikki Launis, OH5XO
2013 Rauno Lavikainen, OH7CQ
2014 Matti Ampio, OH1FU
2015 Jouko Alaniva, OH9VC

Vuoden kokelas  
1961 Kari Leino, OH2BC
1962 Pasi Bergman, OH1WK
1963 Jouko Ylä-Sulkava, OH2BAJ
1964 Hannu Nieminen, OH1XX
1965 Eero Pesonen, OH5VS
1967 Kari Termonen, OH5WH
1968 Kauko Koskinen, OH3KQ
1969 Ilmari Ruotsalainen, OH7SI
1970 Jussi Hartikainen, OH7OO
1971 Erkki Pernu, OH7TZ
1972 Karl-Erik Eriksson, OH0MA
1973 Timo Ojansuu, OH6TO
1974 Markku Korhonen, OH7UV
1975 Antti Kiviluoma, OH6JW
1976 Kenneth Ekholm, OH2FP
1977 Esko Petäjä, OH9UX
1978 Mika Hermas, OH2BRW
1979 Willy Pökelmann, OH2BUX
1980 Juha Tuomi, OH7PF
1981 Tuomo Pajunen, OH1CH
1982 Jari Annala, OH5JJ
1983 Petri Piiroinen, OH7DX
1984 Ari Kotilainen, OH2BMD
1985 Jussi Törhönen, OH7DC
1986 Jussi Auren, OH1HN
  Raimo Ahteenmäki, OH8LC
1987 Kurt Ekman, OH2NJN

Vuoden
perusluokkalainen
 
1988 Niklas Niemispelto, OH6NTO
1989 Markku Lähteenmäki, OH2MDN
1990 Reijo Laitinen, OH4MDY
1991 Mika Kauranen, OH8LAE
1992 Jukka Lappalainen, OH8MSM
1993 Markku Rantala, OH6MF
1994 Anitta Kuusinen, OH9KQ
1995 Raija Määttä, OH7LIX
1996 Jari Leivo, OH3KRH
1997 Markus Ilvonen, OH3KCB/OH3RM
1998 Panu Vallius, OH7JVD
1999 Mika Laihinen, OH1JMH
  Mika Venäläinen, OH7HLG
2000 Jyrki Patrikainen, OH8KBY
2004 Tuomas Karjanlahti, OH6GTI
2010 Tom Sundberg, OH4TOM
2013 Tia Leivo, OH3TIA
2015 Arttu Puttonen, OH2FB

Vuoden tietoliikenne-
luokkalainen
 
1990 Mauri Järviharju, OH6MTC
1991 Tero Arteli, OH2LCQ
1992 Kari Heino, OH1LTT
1993 Markku Lempiälä, OH6LON
1994 Eija Jokinen, OH1KYT
1995 Laura Reuter, OH3MZN
1996 Henriikka Leivo, OH3KRG
1997 Pia Helinen, OH5JZP
1998 Timo Pekurinen, OH2JBB
1999 Esa Kinnunen, OH8QW
  Jukka-Pekka Parkkonen, OH2JP
2000 Jukka Tammia, OH8GBP

Koulutustoiminnan
erikoispalkinto
 
1991 Ritva Korjus, OH2CJ
  Kalervo Korjus, OH2CX
1992 Pentti Lareva, OH3TY
1993 Matti Huovila, OH2DN
1994 Pertti Piiroinen, OH2BHP
1995 Pekka Wahlman, OH4QN/OH5LSU
1996 Alpo Kautiainen, OH1MG
1997 Pekka Valtonen, OH6MC
1998 Paavo Hyyryläinen, OH1TG
1999 Norbert Kelzenberg, OH2AUM
2000 Reijo Lindevall, OH3WK
  Jyrki Savonen, OH6VV
2002 Juhani Lehtosaari, OH2MD
2003 Jukka Lappalainen, OH8MSM
2006 Marko Saloranta, OH2LGW
2009 Allan Nurmi, OH1FJK
2010 Marko Saarela, OH2LRD
2011 Aarre Vuorinen, OH2EC
2012 Heikki Lahtivirta, OH2LH
2013 Harri Sundberg, OH4BW
2014 Hannu Wallin, OH1DW

Kilpailutoiminnan
erikoispalkinto
 
1996 Tapani Juhola, OH2LU
  Jukka Kallio, OH2GI
1997 Tomi Ylinen, OH6EI
  Kari Lehtimäki, OH2XX
1998 Peter Tigerstedt, OH5NQ
1999 Jussi-Pekka Turja, OH6LMH
2002 Contest Club Finland
2003 Juha Tuovinen, OH1JT
2004 Erkki Suikki, OH1UP
2007 Ilkka Korpela, OH1WZ
2011 Radio Arcala, OH8X
2012 Timo Klimoff, OH1NOA
2015 Martti Laine, OH2BH

Vuoden titari  
2000 Osmo Salo, OH8KN
2002 Alpo Reho, OH3TM
2009 Jarmo Jaakola, OH2BN
2010 Timo Laitinen, OH5FNI
2013 Soini Soininen, OH7QK
2014 Anne Lähdes, OH2YL
2015 Pertti Koivula, OH2BEE

Liiton kunniamerkki  
(Lista saattaa olla puutteellinen.)  
1986 Kalervo Korjus, OH2CX
1996 Pentti Sikanen, OH4RF
1998 Amsat-OH-ryhmä
2000 Ismo Bergman, OH5NG
2001 Hannu Lattu, OH6KT/OH2BKQ
  Ilkka Reittilä, OH2BVI
2004 Asko Myllys, OH4NX/HB9KOR
2012 Raimo Lehto, OH2BCI

Liiton hopeinen ansiomerkki  
Myönnetään pitkäaikaisesta
ja ansiokkaasta toiminnasta Liiton tehtävissä.
 
2010 Leo Pajuvirta, OH1FJ
2011 Jussi-Pekka Turja, OH6LMH
2011 Mikko Pikarinen, OH2MP
2012 Jukka Heikinheimo, OH2BR
2012 Jari Jokiniemi, OH3BU
2014 Timo Ärlig, OH3FN

Erkki Heinon muistorahaston
ja/tai Nokian stipendirahaston stipendit
 
(Lista saataa olla puutteellinen.)  
1998 Simo Pätäri, OH2LRE
2001 Jarno Savonen, OH6NJ
2002 Anni Toivola, OH4JGE
2003 Arto Moilanen, OH8GNZ

Kunniakirja    
1997 Veli-Matti Eerola, OH1BVD (näkövammaisradioamatöörin avustamisesta)
  Jorma Kuosa, OH4NRS (perusluokan kisa-aktivoinnista)
2012 Olle Hellsten, OH2LP (julkaisutoiminnan kunniakirja)
2012 Reino Janhunen, OH2HK (historiikkitoiminnan kunniakirja)

Kunniamaininnat    
2013 Simo Paasonen, OH1BS (Liiton kunniamaininta perinneradio- ja rakentelutoiminnan edistämisestä)
2014 Jukka Rintala, OH2MEE (Perinneradiotoiminnan kunniamaininta)
2015 Ben Nyberg, OH6PA (Perinneradiotoiminnan kunniamaininta)
2015 Erkki Similä, OH7QR (Sähkötystoiminnan erikoismaininta)

Liiton viiri kullatuin keskiöin  
2005 Jukka Heikinheimo, OH2BR
2007 Veikko Komppa, OH2MCN
2014 Ritva Korjus, OH2CJ

Kerhotoimintamerkki      
(Lista on puutteellinen)      
Merkin numero Saaja Kutsu Myöntämispäivä
1. Aarre Nuotio OH1PO 16.3.1988
2. Timo Ekko OH1SM 12.10.1988
3. Heimo Kiiski OH1PN 12.10.1988
4. Sakari Nylund OH1KH 12.10.1988
5. Kaija Nylund OH1KJ 12.10.1988
6. Pekka Wahlman OH4QN 29.8.1990
7. Jorma Honkola OH6XR 11.5.1991
8. Rolf Asplund OH9UG 11.5.1991
9. Jaakko Männikkö OH1JM 18.9.1991
10. Kari Hirvilammi OH6GN 13.11.1991
12. Markku Rantala OH6MF 5.12.1991
? Leena Saikko OH3HF 22.1.1992
13. Ritva Korjus OH2CJ 22.1.1992
14. Kalervo Korjus OH2CX 22.1.1992
15. Kauko Helenius OH3PY 25.3.1992
16. Onni Ahlroth OH2OO 25.3.1992
17. Esko Aalto OH3XQ 23.10.1993
18. Juhani Kolomainen OH1LLP 18.5.1994
19. Aimo Suominen OH1SZ 29.8.1998
20. Timo-Jussi Pohjola OH1MDR 29.8.1998
21. Jarkko Mäkivaara OH1LLN 29.8.1998
22. Taneli Kolström OH7MA 9.5.2001
23. Martti Norismaa OH7MN 9.5.2001
24. Pentti Malinen OH7MP 9.5.2001
25. Tapio Hokkanen OH7NGM 9.5.2001
  Kurt Henriksson OH2KA 27.6.2001
  Johan Urnberg OH2UC 27.6.2001
  Karl Sihlman OH2BIA 27.6.2001
  Heikki Lahtivirta OH2LH 27.6.2001
  Heikki Seppänen OH8HMX 12.12.2001
  Sakari Kangas OH4LDR 13.2.2002
  Reijo Laitinen OH4MDY 13.2.2002
  Markku Säämänen OH4RW 13.2.2002
  Antti Hyppönen OH4RQ 13.2.2002
  Kari Pätynen OH4TY 13.2.2002
  Pertti Tolvanen OH4WP 13.2.2002
  Antero Risto OH4WW 13.2.2002
28. Pertti Lindgren OH6HJE 7.5.2003
29. Merja Koivaara OH1EG 30.5.2003
77. Kai Nilakari OH3WE helmikuu 2004
45. Pertti Tolvanen OH4WP 7.12.2004
46. Antero Risto OH4WW 7.12.2004
47. Jukka Tarvainen OH4MFA 7.12.2004
48. Antti Hyppönen OH4RQ 7.12.2004
? Pekka Aaltonen OH3XW 11.1.2007
51 Timo Vappula OH3CT 11.1.2007
52. Jyrki Savonen OH6VV 31.3.2008
53. Martti Korpelainen OH1OR 13.11.2008
54. Tauno Karvo OH1TD 13.11.2008
55. Matti Ampio OH1FU 13.11.2008
56. Timo Klimoff OH1NOA 13.11.2008
57. Veli-Matti Pappinen OH7JEV 5.3.2009
58. Jaakko Nieminen OH3LV 25.11.2010
59. Harri Taivalmäki OH3UP 25.11.2010
60. Pauli Vesalainen OH5BQ 11.1.2011
61. Annettu kadonneen merkin tilalle.
62. Jukka Tamminen OH3OJ 27.10.2011
63. Mauno Hirvonen OH7UE 27.10.2011
64. Tommi Holopainen OH7JJT 27.10.2011
65. Arto Koponen OH7BD 27.10.2011
66. Alpo Rummukainen OH7VL 27.10.2011
67. Eino Ryynänen OH7ER / OH7KNM 27.10.2011
68. Thomas Anderssén OH6NT 22.3.2012
69. Antero Tanninen OH1KW 22.3.2012
70. Esko Millaskangas OH2ME 22.3.2012
71. Harri Sundberg OH4BW 22.3.2012
72. Tapani Rouhiainen OH1LP 5.3.2013
73. Ramesh Masawan OH3MWY 5.3.2013
74. Jorma Heinonen OH3EX 5.3.2013
75. Lasse Kurkela OH3JAJ 5.3.2013
76. Kauko Sirén OH3GCI 5.3.2013
78. Heikki Tamminen OH3JF 5.3.2013
79. Jouko Viitanen OH3MUS 5.3.2013
80. Reima Koivisto OH2BQP 26.9.2013
81. Juha Vanhatalo OH5CW 30.3.2015

CRC:n kiertopalkinto
 
1992 Mika Mäkilä, OH3LIP
1993 Antti Nevantaus, OH2KMG
1994 OH3KHZ
1995 Markus Ilvonen, OH3KCB
1996 Jarkko Mikkonen, OH6JUM
1997 Tanja Kemppainen, OH8HDL
1998 Santeri Lahdensalo, OH1HDT
1999 Juho Salonen, OH5JOC
2000 Ei jaettu.
2001 Johanna Pehkonen, OH2GAV
2002 Joonas Kortesalmi, OH8GDV
2003 Ei jaettu.
2004 Arto Moilanen, OH8GNZ
2005 Ei jaettu.
2006 Ei jaettu.
2007 Reino Janhunen, OH2HK
2008 Ritva Korjus, OH2CJ ja Kalervo Korjus, OH2CX
2014 Niko Vanhatalo, OH5CZ

Huom. kyseessä ei ole SRAL:n palkinto, vaan toisinaan myös SRAL:n kokouksissa jaettu Columbia Radio Clubin palkinto.

Lista voi olla puutteellinen.