Tämä bulletiini luetaan lauantaina 4. tammikuuta 2025 kello 15 Suomen aikaa kelien mukaan taajuuksilla 3685 kHz ja 7070 kHz. Bulletiini luetaan Lapualta tunnuksella OH6SRAL
AIHEET
Digilehden tilaajalle 10 euroa alennusta vuoden 2025 jäsenmaksusta
OH FT8 SM-sarjan 2024 lopputulokset
Kutsu CQ:ta kuuden metrin FT8-modella vain periodeilla 00/30
Kotimaisten kilpailuiden tiedotus paranee – tule mukaan sähköposti- ja WhatsApp-ryhmään
Aurora25 järjestetään 17.-20.7.
Hakuilmoitus: toimikunnat 2025 ja neuvojia
Kilpailu- ja DX-uutisia
Digilehden tilaajalle 10 euroa alennusta vuoden 2025 jäsenmaksusta
Siirry vuonna 2025 Radioamatööri-lehden digilehden tilaajaksi, saat alennusta jäsenmaksustasi 10 euroa. Digitaalista lehteä voi lukea SRALin jäsensivujen kautta, jota varten sinulla tulee olla voimassa oleva sähköpostiosoite, joka on kirjattu SRALin jäsenrekisteriin.
Ilmoita verkkosivuilla DIGITAALISEN “Vipusen” tilauksesi vuodelle 2025 ja huomioimme tilauksen jäsenmaksussa, kun ensi vuoden jäsenmaksulaskutus tehdään tammikuun lopulla.
Digilehtitilauksen vastaanotto päättyy 26.01.2025, joten täytä lomake verkkosivuilla ajoissa.
Huom!! Tilaus on sitova koko vuodelle, eli sitä ei voi muuttaa kesken vuotta. Jos haluat jatkaa paperilehden tilaamista, sinun ei tarvitse tehdä mitään. Jos olet jo siirtynyt digilehden tilaajaksi, täytä lomake uudestaan. Ongelmatilanteissa, ole yhteydessä Liiton toimistoon: toimisto@nullsral.fi.
OH FT8 SM-sarjan 2024 lopputulokset
OH FT8 SM-sarjan viimeinen osakilpailu workittiin 11.12.2024. Yleisluokkaa lukuun ottamatta SM-sarjan kokonaiskilpailun podiumpaikat oli jo käytännössä varmistettu ennen viimeistä osakilpailua. Viimeisen osakilpailun voiton yleisluokassa vei Sakari OH1KH, joka samalla varmisti kokonaiskilpailun voiton. Markku OH1IM ja Manu OH7UE jakoivat osakilpailun kakkossijan, mikä toi samalla Markulle SM-sarjan hopeamitalin. Pasi OH4LA sijoittui SM-sarjassa kolmanneksi.
Viimeisen osakilpailun tulokset sekä SM-sarjan lopputulokset löytyvät liiton kilpailusivuilta. Palkinnot jaetaan kesäleirillä 2025. Mahdolliset huomautukset ja korjauspyynnöt tämän osakilpailun tuloksista sekä vuoden 2024 SM-kilpailun lopputuloksista tulee lähettää 6.1. mennessä osoitteeseen timo.oh5llr@nullgmail.com. Sen jälkeen tulokset ovat lopulliset. Tiedot oman lokin hylätyistä kusoista saa pyytämällä samasta sähköpostiosoitteesta. Lue lisää SRAL:n verkkosivuilta.
Kutsu CQ:ta kuuden metrin FT8-modella vain periodeilla 00/30
Kuuden metrin eli 50 MHz:n kelit olleet näin auringonpilkkumaksimin huipulla loistavat ja asemia on saattanut tulla kaikista maanosista. Hyvien kelien vallitessa on nyt entistä tärkeämpää pyrkiä noudattamaan sovittua kansainvälistä etikettia.
Tämä tarkoittaa sitä, että eurooppalaisten asemien tulisi taajuuksilla 50.313 ja 50.323 MHz kutsua yleistä kutsua eli CQ:ta vain periodeilla 00 ja 30 sek eli ”first”. Sekä aasialaiset että läntiset asemat vastaavat ja kutsuvat vain periodeilla 15 ja 45 sek. eli ”second”
Kun kaikki noudatamme tätä suositusta, aiheutamme muille OH-asemille mahdollisimman vähän kuunteluhäiriöitä emmekä peitä sitä harvinaista, Eurooppaa kutsuvaa DX-asemaa.
Kotimaisten kilpailujen tiedotus paranee – tule mukaan sähköposti- ja WhatsApp-ryhmään
SRAL Kilpailutoimikunta on perustanut kaksi uutta ryhmää tiedottamaan, kertomaan ja keskustelemaan kotimaisista kilpailuista.
Ryhmien kautta on tarkoitus kertoa tulevista kotimaan kilpailuista, jakaa niiden sääntöjä ja kertoa tuloksista. Myös SM-sarjan pävitetty tilanne kerrotaan aina kummassakin ryhmässä. Mutta ennen kaikkea kumpikin ryhmä on perustettu keskusteluun kilpailuista ja niiden kehittämisestä. Ja muistuttamaan tulevista skaboista.
Ryhmät ovat:
”Radiokilpailut”- WhatsApp-ryhmä ja ”radiokilpailut@nullgroups.io” -sähköpostiryhmä.
Jos jompikumpi tai kumpikin ryhmä kiinnostaa, laita ilmoittautuminen SRAL:n Kilpailutoimikunnan sähköpostiosoitteeseen
radiosport@nullsral.fi
Jos haluat WhatsApp-ryhmään, laita mukaan myös puhelinnumerosi.
Aurora25 järjestetään 17.-20.7.
SRAL:n kesäleirin 2025 järjestäjä on Keski-Suomen Radioamatöörit OH6AD. Aurora25-leiri järjestetään Hankasalmella, Revontuli-lomakeskuksen alueella (Revontulentie 1, 41500 Hankasalmi) heinäkuun kolmantena viikonloppuna 17-20.7.2025. Tarkemmat yksityiskohdat leiristä julkaistaan lähempänä ajankohtaa. Seuraa tiedotusta OH6AD:n verkkosivuilla ja SRAL:n uutisissa.
Hakuilmoitus: toimikunnat 2025 ja neuvojia
Kiinnostaako vapaaehtoisuus ja toimikuntatyö SRAL:lla? Toimikunnat koostuvat vapaaehtoisista radioamatööreistä valtakunnallisesti, ja aktiivisuus jäseniltä on elinehto Liiton toiminnalle. Toimikuntiin pääsee matalalla kynnyksellä mukaan, lue lisää toiminnan eri osa-alueista Liiton verkkosivuilta. Lisäksi haussa on häiriö-, tekninen- ja mastoneuvojia auttamaan jäsenistöä lupa- tai ongelmatilanteissa. Koetko asian omaksesi? Ota yhteyttä toimisto@nullsral.fi
Kilpailu- ja DX-uutiset
Kotimaan SM-sarjan HF-kilpailut:
- 8.1.2025 Tammikuun FT8 osakilpailu, 80/40m, FT8
- 19.1 Talvikisa osakilpailu, 160m/80m,CW/SSB/RTTY
Kansainvälisiä kilpailuja:
- 4-5.1.2025 ARRL RTTY Roundup
- 12.1 NRAU-Baltic 80m/40m SSB/CW. Yksilökisan lisäksi tässä pohjoismaat ja Baltian maat käyvät keskinäistä maaottelua, joten toivomme runsasta OH-aktiviteettia. Jokainen kuso on tärkeä.
Kansainvälinen kisakalenteri löytyy WA7BNM:n verkkosivuilta.
Pusulan Radistit ry. (OH9W) on lupautunut vastaamaan vuoden 2025 IARU HF -kilpailun Suomen HQ- asemien ja operaattorien rekrytoinnista ja kisajärjestelyistä. IARU HF Championship kisa on tänä vuonna 12-13.7. eli viikko ennen SRAL:n kesäleiriä. Yritetään saada tänä vuonna todella iskukykyinen joukkue jalkeille. Aloitamme asemien ja operaattorien keräämisen pikapuoliin.
DX-tilannetta voi seurata DX-Newsin kalenterista.
. . . _ . _
Seuraava bulletiini luetaan lauantaina 11. tammikuuta 2025 kello 15 Suomen aikaa kelien mukaan taajuuksilla 3685 kHz ja 7070 kHz.
Bulletiinin kokosi Laura Rosten