Tämä bulletiini luetaan lauantaina 1. helmikuuta 2025 kello 15 Suomen aikaa kelien mukaan taajuuksilla 3685 kHz ja 7070 kHz. Bulletiini luetaan Lapualta tunnuksella OH6SRAL.
AIHEET
Jäsenmaksulaskutus 2025
Yhdistysdokumentteja ja pohjoismaisia lehtiä ladattu jäsensivuille
24th DX & Contest Meeting huhtikuussa 2025
Taajuusalueen 1296MHz erikoisluvat eli 23cm
Silent key
VHF Nordic Activity Contest 2025
Kerhojen vuosikokouksia 2025
Kilpailu- ja DX-uutisia
Jäsenmaksulaskutus 2025
Jäsenmaksulaskutus on käynnistynyt. Käytäthän maksaessasi vain henkilökohtaista viitenumeroasi joka vaihtuu vuosittain. Eli älä maksa kenenkään muun viitenumerolla tai väärän vuoden viitenumerolla. Vuoden 2025 laskun voi siis maksaa vain vuonna 2025 saapuneen laskun viitteellä ja sen on oltava sinulle osoitetussa laskussa viitteenä.
Ongelmatilanteissa voit olla yhteydessä Liiton toimistoon sähköpostitse toimisto@nullsral.fi tai puhelimitse (09) 562 5973.
Mikäli haluat säästää luontoa, voit tilata verkkopankkiisi laskun e-laskuna jatkossa vuodelle 2026. Postitus on myös Liitolle menoerä ja taloudellinen tekijä. E-laskun vuodelle 2026 voit tilata etsimällä Suomen Radioamatööriliiton laskuttajista haulla, ja syöttämällä e-laskun tilaukseen juuri saapuneen tai saapuvan vuoden 2025 jäsenmaksulaskusi viitenumeron.
Yhdistysdokumentteja ja pohjoismaisia lehtiä ladattu jäsensivuille
Jäsensivuille arkistoon on ladattu syyskokouksen 2024 pöytäkirja sekä hallituksen kokouksen 01/2025 pöytäkirja. Lisäksi luettavissa on pohjoismaisia radioamatöörilehtiä. Lataamista varten tarvitset toimivan sähköpostiosoitteen, jonka olet ilmoittanut Suomen Radioamatööriliiton toimistolle. Voit ilmoittaa sähköpostiosoitteesi liiton toimistolle päivityslomakkeella. Jos lehtien lataaminen ei onnistu, kysy asiasta toimistolta sähköpostilla: toimisto@nullsral.fi. On todennäköistä, että toimiston tiedoissa on eri sähköpostiosoite kuin millä yrität ladata lehtiä.
24th DX & Contest Meeting huhtikuussa 2025
ILMOITTAUTUMINEN ON AUKI! Tällä kertaa järjestämme tapahtuman Tallinnassa, Tallink Spa & Conference Hotellissa 4.-6.4. Matkapaketit ovat joustavasti räätälöitävissä, joten niin perheenjäsenet kuin ystävätkin ovat lämpimästi tervetulleita mukaan. Kokouspaketti sisältää edestakaisen laivamatkan Suomesta Tallinnaan.Tule mukaan tapaamaan tuttuja ja kuuntelemaan uusimpia harrasteemme tuulia. Katso ohjelma ja ilmoittaudu OHDXF:n verkkosivuilla. Sitovat ilmoittautumiset 2.3. mennessä.
Tervetuloa mukaan!
OHDXF & CCF
Taajuusalueen 1296MHz erikoisluvat eli 23cm
Vuoden 2025 alusta erikoislupien lähetystaajuuden segmentti esimerkiksi 1296,000-1300,000MHz ja lähetysteholla 10W on 18€/vuosi. Luvat haetaan osoitteesta radiotaajuudet(AT)traficom.fi. Kuukauden kolmantena tiistaina on NAC 1296MHZ kilpailu, joka alkaa klo 20.00 SA. Aktiviteettitaajuus SSB-lähetelajilla 1296,200MHz, taajuuden ympäristössä.
Silent key
Tietoomme on tullut radioamatöörikollegamme Timo Salomaan OH2BHS poismeno. Kunnioitamme Timon muistoa hetken hiljaisuudella.
VHF Nordic Activity Contest 2025
Muistutus VHF Nordic Activity Contest-kisoista: säännöt ja ohjeet osallistumiseen löytyy OH6ZZ verkkosivuilta.
Kerhojen vuosikokouksia 2025
Keski-Uudenmaan Radioamatöörit OH2AP vuosikokous 6.2. klo 18 tutussa paikassa Ollin OH2OW luona (Torpantie 7). Merkkaa päivä saman tien kalenteriisi.
Iisalmen Radiokerho ry:n OH7AI.n sääntömääräinen vuosikokous pidetään 9.2. klo 13.00 Timo Ruotsalaisen OH7MFO:n luona osoitteessa: Valkeiskyläntie 61, 74200 VIEREMÄ. Tervetuloa, toivottaa johtokunta
Hämeenlinnan Radioamatöörit ry:n, OH3AA, vuosikokous pidetään maanantaina 10.2. klo 18:00 kerhotalolla osoitteessa Hakapellontie 95, 13430 Hämeenlinna. Kokouksessa käsitellään kerhon sääntömääräiset asiat. Tervetuloa! OH3AA:n johtokunta
Elimäen Radioamatöörikerho ry:n vuosikokous pidetään Elimäen keskustassa Pulju-kylätalolla lauantaina 1.3. alkaen klo 14:00. Esillä sääntömääräiset vuosikokousasiat ja sääntömuutokset.
Radiokerho OK1OHK Hradec Králové juhlistaa kaupunkinsa historiaa
Ensimmäiset kirjalliset merkinnät Hradec Královésta Tšekissä ovat kuluvana vuonna 800 vuoden takaa. Paikallinen radiokerho OK1OHK aktivoi kolme erikoiskutsua: OL800HK, OL800CO ja OL800KG. Neljää erilaista diplomia – pronssi, hopea, kulta ja platina – ovat jaossa sähköisesti kusoista näiden kutsujen ja radiokerhon jäsenten kanssa. Aktiivisuutta näillä asemilla on helmikuusta joulukuuhun 2025. Tarkempia tietoja löydät kerhon verkkosivuilta.
Kilpailu- ja DX-uutiset
Kilpailukutsut Kalakukko- ja K.S. Sainion muistokilpailuihin on julkaistu kilpailusivuilla. Kalakukko-kilpailu järjestetään 21.4. ja K.S.Sainion muistokilpailu 18.5.
Kansainvälisiä kilpailuja:
- Joka viikko maanantaisin on OK1WC Memorial Contest, 80m CW, klo 18:30-19:30 SA
- 1.-2.2.2025 EU DX contest (CW, SSB)
- 1.-2.2.2025 LABRE RS Digi Contest (FT4/FT8)
- 1.-2.2.2025 F9AA Cup (CW)
- 1.-2.2.2025 Mexican RTTY International (RTTY)
- 8-9.2.2025 CQWW RTTY Contest
- 8-9.2.2025 Dutch PACC Contest
Kansainvälinen kisakalenteri löytyy WA7BNM:n verkkosivuilta.
DX-tilannetta voi seurata DX-Newsin kalenterista.
. . . _ . _
Seuraava bulletiini luetaan lauantaina 8. helmikuuta 2025 kello 15 Suomen aikaa kelien mukaan taajuuksilla 3685 kHz ja 7070 kHz. Bulletiini luetaan Turusta tunnuksella OH1AA.
Bulletiinin kokosi Laura Rosten