NRAU-kokouksen 21.10. pöytäkirja

NRAU-kokous 21.10.2025 – pääkohdat SRALin näkökulmasta

Nordic Radio Amateur Union (NRAU) kokoontui lokakuussa etäkokoukseen. Keskeisin päätös: NAC-kilpailut jatkuvat tiistaisin nykykäytännöllä, eli sekä analogi- että MGM-lajit samana päivänä. Jäseniä kannustetaan silti pitkiin MGM-yhteyksiin keskiviikkoisin (ei kilpailupisteitä). EDR siirtää oman MGM-testinsä keskiviikolle linjassa Keski-Euroopan kanssa.

23 cm ja taajuusasiat

  • CEPTin 23 cm -ratkaisujen toimeenpano etenee Pohjolassa, mutta Traficom on Suomessa edelleen varovainen.
  • IARU R1:n VHF+-komitean alatyöryhmä on lähes valmis 23 cm -bandisuunnitelmaehdotuksessa.

Koulutus ja aloitusluokka

  • ELL (Entry Level License) eli aloitusluokka on menestynyt Ruotsissa: 250 uutta jäsentä ja 149 myönnettyä pätevyyttä; SSA vastaa myös kysymyspankin sisällöstä ja tarjoaa “SSA-Akademin” -materiaaleja.
  • Suomessa ELL ei tällä hetkellä näytä toteuttamiskelpoiselta (perusluokan vaatimustaso vastaa jo aloitusluokan vaatimuksia). SRALilla on uudet koulutusmateriaalit (myös e-kirjoina) ja hyviä kokemuksia mm. Disobey-tapahtumasta toiminnan esittelyn ja jäsenhankinnan näkökulmasta.

IARU R1

  • IARU-regioneita ei ei yhdistetä; IARU rekisteröidään Sveitsiin yhdistyksenä.
  • Seuraava IARU yleiskokous Wienissä syyskuussa 2026; Pohjoismaat valmistelevat Executive Committee (EC)-ehdokasta keväällä 2026.

 Kilpailut

  • SAC:ssa CW-osallistuminen on laskenut (Venäjän ja Valko-Venäjän kielto), ja tiiminvetäjä vaihtuu.

Tulossa

  • Kokous IARU R1 EC -ehdokkaasta toukokuu 2026.
  • Seuraava NRAU-kokous 29.8.2026.

Voit tutustua englanninkielisiin kokousdokumentteihin alla.

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media