Perinteinen Joulun Radiorauhan julistus jouluaattona ke 24.12. klo 12:15 SA

Joulurauhan perinne ulottuu Suomessa aina 1300-luvulle saakka. Joulurauha on ja oli lakien mukaan voimassa 20 vuorokautta, alkaen jouluaatosta ja päättyen nuutinpäivään, 13. tammikuuta.

Lahden Radiomäeltä julistetaan perinteisesti valtakunnallinen Joulun Radiorauha alkamaan jouluaattona ke 24.12.2025 klo 12:15 SA taajuudella 3685 kHz. Aina ajankohtainen Radiorauhan julistus seuraa Turun joulurauhan julistuksen perinnettä ja se annetaan – tietenkin vain radioaalloilla.

Julistuksen jälkeen kaikki radioamatöörit voivat tulla kuittaamaan Radiorauhan julistuksen ja samalla kertomaan ja vaihtamaan omat joulutervehdyksensä muille radioamatööreille. Näin toteutetaan Suomesta puuttunut paikka ja taajuus kaikille vaihtaa ja toivottaa joulutervehdyksiä. Joulurauhan julistamista seuraa myös media.

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media