Radioamatööri-lehden seuraava aineistopäivä on 31.7. ja Liitto pyytääkin lähettämään tekstejä ja kuvia osoitteeseen ra-lehti@nullsral.fi. Ilmoitathan samassa yhteydessä, mikäli haluat RA-lehden vakioavustajien postituslistalle. Postituslistalle lähetetään kirjoituskutsuja ja muuta oleellista informaatiota liittyen lehden tekoon. Tervetulleita ovat kaikki kirjoittamisesta innostuneet, oli sitten kokenut konkari tai vasta-alkaja harrasteen parissa.
Radioamatööri-lehti ottaa mielellään vastaan kuvia ja kirjoituksia. Tervetulleita ovat mm. tekniset artikkelit, matkakertomukset, kertomukset kerhon tapahtumista ym. radioamatööritoimintaan liittyvät kirjoitukset. Kirjoituksista maksetaan kirjoituspalkkio.
Julkaisumateriaalien toimitus
Lähetä aineistot ensisijaisesti sähköpostiliitteinä osoitteeseen ra-lehti@nullsral.fi.
Tekstit lähetetään mieluiten MS-Word-tiedostoina (.docx, .doc), mutta myös mm. tiedostomuodot .rtf ja .txt käyvät. Teksti lähetetään omana ja kuvat kukin omana erillisenä tiedostonaan.
Älä upota kuvia Word-dokumenttiin tai taita tekstiä Word-ohjelmalla!
Materiaalia voi lähettää myös Excel (.xls, . xlsx) -muodossa.
Tekstinkäsittelyohjelman puuttuessa voi tekstiä lähettää myös sähköpostin vartalossa tai paperilla.
Lähetä mielellään kirjoituksesta vasta valmis versio. Jos kirjoitukseen tulee lähettämisen jälkeen korjauksia, lähetä vain korjattavat kohdat.
Kuvat
- Digi- tai kännykkäkameralla otetut kuvat käyvät yleensä hyvin lehteen, jos niitä ei ole otettu kameran
pienimmillä resoluutioasetuksilla. JPG-kuvat kelpaavat hyvin. - Paperikuvista skannatut valokuvat, 300–400 dpi, mielellään .TIF (tai .JPG) -tallennusmuodossa.
- Skannatut yksiväripiirrokset, esim. kytkentäkaaviot, 800 dpi, mielellään .TIF (tai .JPG) -tallennusmuodossa.
- Kytkentäkaaviot ym. piirrokset piirretään mieluiten tietokoneella. Myös siististi käsin piirretyt piirrokset käyvät.
- Tarvittaessa paperikuvat voi toimittaa postissa SRAL:n toimistolle skannattaviksi. Huom. toimituksella ei olemahdollisuutta skannata negoja ja dioja.
- Huomaa, että GIF-kuvat on tarkoitettu internet-käyttöön, ruudulta katsottaviksi ja niiden laatu on liianhuono lehteen.
Radioamatööri-lehden kirjoituspalkkiot
Radioamatööri-lehdessä julkaistuista kirjoituksista ja valokuvista maksetaan kirjoituspalkkiota alla olevan taulukon mukaisesti. Palkkiot maksetaan kerran vuodessa. Alle 20 euron kirjoituspalkkioita ei makseta.
| Tekniset kirjoitukset | 5,50 EUR / täydet 100 sanaa |
| Muut kirjoitukset | 4,50 EUR / täydet 100 sanaa |
| Kaaviot ja piirrokset | 4 EUR / kpl |
| Valokuvat | 2 EUR / kpl |
| Kansikuva | 17 EUR |
Tavarapörssin ilmoittajille
Liiton jäsenenä voit laittaa ilmaiseksi myynti- ja ostoilmoituksia Radioamatööri-lehden Tavarapörssi-palstalle. Tavarapörssissä voi tarjota myyntiin tuotteita tai tehdä ostoilmoituksen. Ilmoitukseen tulee sisällyttää tiedot myytävästä tai ostettavasta tuotteesta, kuten tavaran kunto, hinta, tekniset tiedot sekä myyjän tai ostajan yhteystiedot. Toimita materiaali lehden sähköpostiosoitteeseen ra-lehti@nullsral.fi.
Yhteystiedot
Postiosoite: Suomen Radioamatööriliitto ry., Kaupinmäenpolku 9, 00440 HELSINKI
Aineiston sähköpostiosoite: ra-lehti@nullsral.fi
