Finlands Radioamatörförbunds kanslibulletin 20/2024, 8.6.2024

Denna bulletin läses lördagen den 8 juni 2024 kl. 15.00 finsk tid, beroende på konditionerna, på frekvenserna 3685 kHz och 7070 kHz. Bulletinen läses från Grankulla med anropet OH2K.

INNEHÅLL

Styrelsens frågestund den 8 juni

HamKarelia24 SRAL:s sommarläger i Joensuu 25 – 28 juli

Inbjudan till SF-C Radioamateur Clubs årsmöte den 26 juni

Kommande kurser för radioamatörexamen för elementär klass hösten 2024

Silent key

Föreläsning om rymdvetenskap och vårsäsongens avslutning i Lahtis den 10 juni

OHFF-buskrally helgen 8-9 juni.

Kom ihåg att meddela oss om ändringar i kontaktuppgifterna

Bekanta dig med OH3AD den 8 juni

Hamigolf 2024

Tävlings- och DX-nyheter

Styrelsens frågestund den 8 juni

Förbundets styrels har på sitt möte beslutat om kommande frågetimmar. De hålls kl. 14.00 den första lördagen i en jämn månad, om inte lördagen i fråga är en helgdag eller allmän festdag.

Frågestunder anordnas:

 • 8 juni 2024
 • på sommarlägret den 27 juli 2024 (endast på plats, schemat är ännu inte bekräftat)
 • 5 oktober 2024
 • 7 december 2024

Frågestunderna hålls på frekvensen 3685 kHz. Om det finns trafik på frekvensen 3685 kHz i början av frågestunden kan den flyttas till närliggande frekvens mellan 3680-3695 kHz. Frågestunden hålls även i DMR-nätverkets samtalsgrupp 244 (hela Finland) klockan 14.30.

I fortsättningen kan du skicka frågor och feedback till styrelsen med hjälp av ett onlineformulär som styrelsen kommer att försöka besvara under frågestunderna.

Formulärets adress är:https://forms.gle/dG7MhuB881jQcS3u8

HamKarelia24 SRAL:s sommarläger i Joensuu 25 – 28 juli

Finlands Radioamatörförbund och Pohjois-Karjalan Radiokerho OH7AB välkomnar alla radioamatörer och radiointresserade, tillsammans med sina familjer och vänner, till HamKarelia24 sommarläger i Holiday Linnunlahti och Joensuu Science Park. Läs mer på SRAL:s hemsida.

Inbjudan till SF-C Radioamateur Clubs årsmöte den 26 juni

Caravanradioamatörerna inbjuds till SF-C Radioamateur Clubs evenemang som hålls på SRALs sommarläger HamKarelia 24 i Joensuu fredagen den 26 juli. Evenemanget pågår från 15:15 till 17:00 och består av:

 • föredrag ca 15:15-16:00, dit alla är välkomna
 • SF-C Radioamateur Club r.y:s årsmöte kl 16.00-17.00 som endast är för medlemmar.

Kommande kurser för radioamatörexamen för elementär klass hösten 2024

Lounais-Hämeen radiokerho och Zero Radio Club kommer tillsammans att anordna en kurs i Forssa som syftar till avläggande av radioamatörexamen för elementär klass. Kursstart den 18 september.

Mer information: Jukka OH3MPB, e-post foh3an@nullgmail.com

Därtill startar MPK:s nästa ra-kurs den 18 september som Teams-utbildning på distans. Syftet med kursen är att utbilda deltagarna så att de har nödvändiga kunskaper för att avlägga Trafik- och kommunikationsverket Traficoms radioamatörexamen för elementär klass.

Du kan få stöd och råd av kursansvariga för anmälan till examina, men kursdeltagarna kommer självständigt överens om tiden för examnen med den lokala behörighetsexaminatorn. Under examen kan man avlägga flera moduler på samma gång. Mer information hittar du i MPK:s utbildningskalender

Lahden Radioamatöörikerho, OH3AC; anordnar i september en kurs för avläggande av examen för elementär klass via lokala radiostationer. Flera lokalradiostationer runt om i landet sänder kursen live, och du kan även följa kursen samtidigt på både Teams och YouTube-kanaler. Dessutom sänder den lokala radiostationen ”Radio OH3AC” i södra Finland samtidigt i september-oktober var och en av de åtta lektionerna flera gånger vid olika tider på dygnet. Kursen är givetvis gratis. Mer information på klubbens hemsida.

Lahden Radioamatöörikerho, OH3AC; anordnar därtill kurser för elementär klass och T2-kurser för allmän klass under hösten som distansutbildning på Teams-kanalen och face-to-face. Mer information under sommaren.

Silent key

Vår radioamatörkollega Jaakko Vartiainen OH8QD har gått bort. Vi hedrar Jaakkos minne med en tyst stund.

Föreläsning om rymdvetenskap och vårsäsongens avslutning i Lahtis den 10 juni

Lahden Radioamatöörikerho ry, OH3AC; Vårsäsongens långa föreläsningsserie kulminerar:

Måndagen den 10 juni kl 18:15 kommer Marko Kämäräinen, specialexpert vid Lahden Ursa ry och chef för observatoriet, att hålla en presentation med titeln ”Introduktion till rymdvetenskap.” ”Även om de bästa konditionerna är på natten, skulle vi inte hålla kontakter utan solen.”

Presentationen är öppen för alla. Mer information och länken till Teams finns på klubbens hemsida.

Måndagen den 17 juni kl. 18 hålls vårsäsongsavslutningen på Radiomäki. Vesa, OH3EQY; visar och berättar om att använda en drönare i ra-operationer. Förutom överraskningsfesten kommer vi att njuta av grillen och annat. Alla vänner till ra-aktiviteter och intresserade är välkomna.

Klubbens verksamhet kommer givetvis att fortsätta som vanligt hela sommaren, med klubbkvällar varje måndag klockan 18 och med Radio- och TV-museet öppet varje söndag klockan 12-15. Välkommen!

Kom ihåg att meddela oss om ändrade kontaktuppgifter

Kom ihåg att meddela oss om ändrade kontaktuppgifter, särskilt ändringar i telefonnummer och e-post. Det finns många gamla trådtelefonnummer och brister i e-postadresserna i medlemsregistret. Om du inte har anmält några förändringar på två år, vänligen kontakta kansliet.

Kontrollera ditt kontoutdrag att du har betalat 2024 års medlemsavgift. Om du är osäker, kontakta kansliet innan du betalar.

OHFF buskrally helgen 8-9 juni

Den första höjdpunkten på Buskjakten 2024-kampanjen, det vill säga OHFF-gemenskapens försommarbuskrally kommer att hållas helgen 8-9 juni. Det kommert att vara många finländska stationer i etern den tiden.

Genom att hålla QSOn med dessa OHFF-stationer deltar du i utlottningen av varupriser utan att behöva skicka in en logg. Varje QSO ger en lott, så det lönar sig att hålla kontakter så många OHFF-operatörer på så många moder och band som möjligt.

Som priser utlottas bland annat en stor Särmä-attackryggsäck och en lätt CW-nyckel gjord i 3D. Dessutom får alla som personligen har aktiverat minst två buskar en sponsrad keps.

Inbjudan till OHFF-kampanjen jämte prissponsorer hittar du genom att följa länken på sidan. Det lönar sig att följa hur OHFF-stationerna opererar runt stolpfrekvenserna, från klustret och genom föranmälningarna på sidan.

Bekanta dig med OH3AD den 8 juni

OH3AD anordnar en informell dag för att lära känna klubben lördagen den 8 juni kl. 10.00 till ca 16.00 i klubbhuset, adress Eprantie 25, Riihimäki.

Intresserade av klubbens verksamhet, klubbmedlemmar och intresserade av att sälja obehövliga RA-varor är välkomna att närvara vid evenemanget. Klubben säljer material som den inte behöver. Försäljning på klubbens gård på egen hand.

Programmet är fritt och flexibelt med start kl 10:00.

Vi presenterar klubben för de intresserade, Keke OH3NDH
OH3AD:s HF-station: Användningsvägledning och användning i praktiken
Loppis på gården
Korv, kaffe och plättar
Bastu för den som önskar
16:00 Evenemanget slut, men den som önskar kan stanna på klubben längre.

Transport på begäran från närliggande områden kan ordnas för personer med nedsatt rörlighet.

Evenemanget är gratis för alla deltagare.

Anmälan skickas till Jorma, OH3EX, e-post jorma.heinonen@nullkotiportti.fi

73 de OH3AD styrelsen

Hamigolf 2024

Hamigolf 2024 kommer att spelas på Keretti-banan i Outokumpu torsdagen den 25 juli 2024.

Vill du spela 9 eller 18 hål? Kerettis bana är en 9-hålsbana, så du kan även spela loppet som en 9-hålsbana om du vill lägga mer tid på träffar med andra amatörer – viktigt är att du är med! Spelformat: PB/HCP och ett vandringsprispris för bästa handicap slagspelsresultat. Dessutom ett specialpris för bästa PB-resultat för någon som varit radioamatör i mer än 40 år. Avgångstider från ca kl. 11.

Anmälan senast 11 juli via e-post eller telefon Matti Manninen (050-362 7724), OH2MGJ, matti.manninen@nullgwlnetworks.com. Nämn namn, anrop, klubb, exakt handikapp, telefonnummer. Berätta dessutom om du spelar 9 eller 18 hål och om du har varit radioamatör i mer än 40 år. Vid behov, be om mer information via telefon eller e-post.

Tävlings- och DX-nyheter

EDR – Eksperimenterende Danske Radioamatører anordnar ett IOTA-evenemang i juli och augusti. Även sällsynta danska öar aktiveras under den tiden. Den danska FF-gruppen deltar i arrangemangen, notera OZFF och Danish Islands-awarden. Läs mer på danska EDR:s hemsida

All Asian DX Contest, CW

 • 15.6.2024 0000 UTC – 16.6.2024 2400 UTC
 • (SSB-tävlingen äger rum 7-8 september)

IARU HF World Championship 1200Z, Jul 13 to 1200Z, Jul 14

 • 13.7.2024 1200 UTZ – 14.7.2024 1200 UTC

HF:s tävlingsutskott söker en arrangör för HQ-operationen! Om du känner för uppgiften, kontakta oss omgående på radiosport@nullsral.fi

Slutårets inhemska HF-tävlingar (CW/SSB/RTTY):

 • Kesäkisa 4.8.2024
 • Viitosten Syysottelu 2.11.2024
 • Joulukilpailu 26.12.2024

Slutårets inhemska FT8- deltävlingar:

 • On 14.8.2024
 • On 11.9.2024
 • On 9.10.2024
 • On 13.11.2024
 • On 11.12.2024

Och naturligtvis, förbered dig redan nu för deltagande i Scandinavian Activity Contest på hösten!

 • CW 21.9.2024 1200 UTC – 22.9.2024 1200 UTC
 • SSB 12.10.2024 1200 UTC – 13.10.2024 1200 UTC

. . . _ . _

Nästa bulletin läses lördagen den 15 juni 2024 kl. 15.00 finsk tid, beroende på konditionerna, på frekvenserna 3685 kHz och 7070 kHz. Bulletinen läses från Åbo med anropet OH1T.

Bulletinen har sammanställts av Laura Rosten. Översättning: Jan Jylhä OH1NDA

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media