Kanslibulletin 11/2018

Kanslibulletin på svenska läses på söndagar.
Kanslibulletin på svenska läses på söndagar klockan 15.00 finsk tid på frekvensen 3720 kHz (+/- QRM) LSB med anropsignalen OH6A.

Kanslibulletin 11/2018, 6.4.2018
INNEHÅLL
 

  • * Examenstillfällen på onsdagar vid förbundets kansli *
  • * Förbundets vårmöte 14.4.2018 *
  • * Förbundets Vårdagar i Riihimäki 14.4.2018 *
  • * Ännu finns tid att anmäla sig till Vårdagarnas lunch och Ham Dinner *
  • * Mottagningen av inkvarteringsbokningar för sommarens läger har börjat *
  • * Följande temanummer av tidningen Radioamatööri har teman portable/mobile samt VUSHF *
  • * Silent key *
  • * Klubbarna meddelar *
  • * Tävlingsnyheter *
  • * Nästa bulletin *

 
* Examenstillfällen på onsdagar vid förbundets kansli  *
Radioamatörexamenstillfällen på förbundskansliet ordnas på onsdagar kl. 14.00-18.00. Man bör anmäla sig till Henri, OH3JR senast en vecka i förväg. Egenanrop fungerar. Telefon 0500 843 396.
 
* Förbundets vårmöte 14.4.2018 *
Finlands Radioamatörförbunds stadgeenliga vårmöte hålls i Riihimäki i samband med Vårdagarna 14.4 klockan 16.00. Mötet hålls i Hyria koulutus Oy:s enhet vid adressen Sakonkatu 1, Riihimäki.
Under mötet behandlas de stadgeenliga ärendena och förslagen till ändring av förbundets stadgars paragrafer 3, 6 och 11. Mötesmaterialet publiceras på förbundets medlemssidor på måndag. Stadgeändringsförslaget finns även att läsas i tidningen Radioamatööri 3/2018 som når läsarna denna vecka.
Mötesanmälningarna börjar klockan 15.00 och avslutas då mötet börjar. Kom ihåg att anmäla er alla ni som kommer till mötet!
Under mötet innehas rösträtt av de av Förbundets medlemmar som betalat den senast förfallna medlemsavgiften i sin helhet. Ifall du betalar din medlemsavgift först innan mötet, ta med ett kvitto över transaktionen!
Välkomna till mötet.
 
* Förbundets Vårdagar i Riihimäki 14.4.2018 *
SRAL:s Vårdagar hålls i Riihimäki nästa veckas lördag 14.4.2018. Evenemanget ordnas av Riihimäen Kolmoset ry, OH3AD. Platsen är gamla bekanta Riihimäen Ammattioppilaitos, dvs. enheten för Hyria koulutus. Adressen till platsen är Sakonkatu 1.
Dörrarna till vårdagsevenemanget öppnas 09.00 på morgonen. Evenemangsprogrmmet innehåller intressanta föreläsningar om olika delområden inom radioamatörverksamheten.
 
Program
Kl. 10.00–10.45 Mika Hietanen från Fluke berättar om elkvalitetsmätningar och i synnerhet de störningar LED- och energibelysning medför.
Kl. 11.00–11.45 Pekka, OH1TV, berättar hur en av hans andra kära hobbyn fick honom att utveckla distansmöjlighet till sin radiostation så att scouterna kunde använda denna via sina hem, utan dyra remoteboxar. OH1AJ, Laivaston kerhoasema har även aktivt stött Pekkas projekt.
Kl. 12.00–12.45 hålls SRAL:S styrelses frågetimme.
Kl. 13.00–13.45 Artti, OH2BRN, berättar om sina erfarenheter att tillämpa solenergi i nationalparksaktiviteter, som drivkraft för hemstationen och med tanke på hushållet. Knowhow från en lång användningserfarenhet utlovas.
Kl. 14.00–14.45 Ari, OH6MW, berättar i sin presentation ”Checklista för radiotvälingar” hur man kan förbereda sig inför radiotävlingar, hur man ska förhålla sig för att ha roligt och vart en långt utvecklad tävlingsstation kan leda i stora multioperatörsstationer.
Kl. 15.00–15.30 Major Markku Hapulahti berättar under sin presentation ”Militärlogistikens utveckling och trender” hur slagfältets tidigare underhållsbataljon har utvecklats till heltäckande militärlogistik, hur man förverkligar delområden genom fältunderhållets utrustning och kompanjonskap och hurdana trender bl.a. digitaliseringen av ledningsredskap medfört.
 
Vårdagarnas lopptorg
Under evenemanget förverkligar OH3AD ett gratis lopptorg för deltagarna i evenemanget. Det radioamatörmaterial som säljs på lopptorget bör märkas med papperslappar, där det finns uppgifter om försäljaren, en beskrivning på produkten och även ett pris. Lopptorgsövervakarna tar betalt för produkterna vid kassan och vid dagens slut kan försäljaren hämta sina pengar och osålda produkter från lopptorgets övervakare.
Ifall lopptorgsmaterialets märkningar är för arbetsamt finns ett SER-flak på gården, där utbyte av saker är friformat och dit ”osålda” saker kan lämnas.
Mer information om lopptorget samt utskrivbara lopptorgslappar finns på OH3AD:s webbsidor.
Från sidorna kan du även kontrollera sista minuten ändringar och andra aktualiteter i fråga om Vårdagarna.
 
* Ännu finns tid att anmäla sig till Vårdagarnas lunch och Ham Dinner *
Under Vårdagarna säljs kaffe och andra förfriskningar. Till lunchen och den Ham Dinner som börjar kl. 18.00 krävs dock förhandsanmälan.
Anmälningstiden för måltiderna har förlängts. Nu finns tid att anmäla sig till lunchen och Ham Dinnern fram till söndag 8.4.2018 klockan 16.00. Anmälningar till Jorma Heinonen, OH3EX (egenanrop eller telefon 045 634 2809).
Priserna och matlistorna hittas på OH3AD:s och förbundets webbsidor.
 
* Mottagningen av inkvarteringsbokningar för sommarens läger har börjat *
Finlands Radioamatörförbunds följande sommarläger hålls i Nurmes 19-22.7.2018. Evenemangsplatsen är Hyvärilän Nuoriso- ja matkailukeskus.
Mottagningen för lägrets inkvarteringsbokningar inleddes fredagen 6.4. Lediga inkvarteringsmöjligheter kan ännu frågas från Hyvärilä och Break Sokos Hotel Bomba.
Mer uppgifter hittas från nyaste tidningen Radioamatööri och från lägrets webbsidor.
 
* Följande temanummer av tidningen Radioamatööri har teman portable/mobile samt VUSHF *
Nummer 4 av tidningen radioamatööri har tema portable och mobile aktiviteter. Har du själv en självbyggd eller en stations- eller antennlösning som köpts från butik som du skulle vilja berätta om för andra? Till tidningen önskas byggnadsanvisningar, apparattester, aktivitetserfarenhets, olika tips och tricks osv. Även bilder tas gärna emot. Materialdeadline är måndag 9.4.2018. Tidningen postas åt medlemmarna genast efter valborg.
Nummer 5 av tidningen radioamatööri är et VUSHF-temanummer. Motiven kan vara t.ex. byggande, apparattester, kontakter, tävlingar, långa QSO:n, olika sändarslag eller konditionsfenomen på VUSHF-frekvenserna. Även bilder tas gärna emot. Tidningens materialdeadline är 14.5.2018. Tidningen postas åt läsarna 5.6. Välkomna med att göra temanummer.
 
* Silent key *
Kansliet har nåtts av budet att våra amatörbröder Aarne Luoma, OH2-1790 och Eero Pärnänen, OH2UT lämnat oss. Vi hedrar Aarnes och Eeros minne med en stunds tystnad.
 
* Klubbarna meddelar *
 
OH2AA:s årsmöte
Kakkosten Kerho ry håller sitt stadgeenliga årsmöte 10.4.2018 fr.o.m. kl. 18.00. De ärenden som stadgas i 11 § i föreningens stadgar behandlas. Adressen är Gesällgränden 1a B1, 00640 Helsingfors, http://www.oh2aa.fi/. Välkommen!
Styrelsen
 
OH6AG; CQ-kerho ry – CQ-klubben rf
Klubbens vårdmöte hålls torsdagen 12.4 klockan 19.00 via ABC-stationens kabinett vid Kållbyvägen. Stadgeenliga ärenden, bl.a. val av funktionärer, bokslutet för år 2017. Klubben bjuder på kaffe, te och tilltugg. Välkomna!
 
* Tävlingsnyheter *
Detta veckoslut tävlas LZ Open 40m Sprint Contest, PODXS 070 Club PSK 31 Flavors Contest, SKCC Weekend Sprintathon, SP DX Contest, EA RTTY Contest och North American SSB Sprint Contest.
Nästa tisdag 10.4 står NAC UHF i tur och på torsdag 12.4 NAC 50 MHz.
Nästa veckoslut tävlas QRP ARCI Spring QSO Party, JIDX CW Contest, OK/OM DX Contest, F9AA Cup PSK, Yuri Gagarin International DX Contest, WAB 3.5/7/14 MHz Data Modes, International Vintage Contest och Hungarian Straight Key Contest.
 
* Nästa bulletin *
Nästa bulletin läses från OH6A i Vasa om en vecka söndagen 15 april kl. 15.00 finsk tid på 3720 kHz +- QRM.
 
Bulletinskribent: Annika Salmenlinna, OH2HSJ.
Översättare: Patrik Willför, OH6GDX

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media