Kanslibulletin 24/2018

Kanslibulletin på svenska läses på söndagar.
Kanslibulletin på svenska läses på söndagar klockan 15.00 finsk tid på frekvensen 3720 kHz (+/- QRM) LSB med anropsignalen OH6A.

 
Kanslibulletin 24/2018, 28.7.2018
 
INNEHÅLL

 • * Förbundets kansli är stängt *
 • * Nästa sommarläger och Höstdagarna *
 • * Ham Karelia lägrets presentationer på webben *
 • * NM-tävlingarna i radioorientering ordnas i Raseborg 3-5.8 *
 • * De ungas Polarläger i Lieto i september *
 • * Klubbarna meddelar *
 • * Fox-oring-övningar 12.8 i Esbo *
 • * Tävlingsnyheter *
 • * Black Cat tävlingen tävlas söndagen 12.8 *
 • * Nästa bulletin *

 
* Förbundets kansli är stängt *
Förbundets kansli är stängt p.g.a. semester från och med torsdagen 26.7 till fredagen 3.8.
 
* Nästa sommarläger och Höstdagarna *
Tack till lägerdeltagarna, presentatörerna, lägeranordnarna och Radio Hami för Ham Karelia lägret. Följande sommarläger hålla 11-14.7.2019 i Petäys, Hattula. Lägret ordnas av Hämeenlinnan Radioamatöörit ry, OH3AA.
Förbundets Höstdagar hålls 16-18.11.2018 i Äänekoski. Evenemanget ordnas av Ala-Keiteleen Radiokerho ry, OH6AK.
I samband med Höstdagarna ordnas förbundets stadgeenliga höstmöte. Medlemmarna kan göra propositioner till mötet. Skriftliga propositioner skall sändas jämte motiveringar och underskrifter åt styrelsen t.o.m. den 15.9.2018. Propositionen bör vara undertecknad av minst tio medlemmar. Propositionerna sänds till adressen SRAL, styrelsen, PB 44, 00441 HELSINGFORS.
 
* Ham Karelia lägrets presentationer på webben *
Presentationer som spelades in av Radio Hami kan ses på YouTube. Presentationerna hittas med sökfrasen ”Radio Hami”.
 
* NM-tävlingarna i radioorientering ordnas i Raseborg 3-5.8 *
NM-tävlingarna i Radioorientering hålls i Raseborgs kommun 3-5.8. Tävlingen ordnas i samarbete mellan Karjaan Ura och SRAL. Som tävlingscenter fungerar Urheiluopisto Kisakeskus – Kisis.
I tävlingarna deltar över 50 tävlande från sju länder. Förutom från de nordiska länderna kommer tävlande från Ryssland, Litauen och Storbritannien.
Tävlingsserier finns från juniorserier till erfarna över 70 åringar. NM-tävlingarna består av tre separata tävlingar: 3,5 MHz sprint, traditionell 144 MHz och traditionell 3,5 MHz.
Välkomna med att följa tävlingarna. Ytterligare information fås från radioorienteringssidorna.
 
* De ungas Polarläger i Lieto i september *
SRAL:s ungdomsteam ordnar ett veckoslutsläger som riktar sig till förbundets undomsmedlemmar vid Liesan maja i Lieto 7-9.9. Syftet är att sammanföra unga radioamatörer i att hålla kontakter samt att lära sig nytt genom samvaro. På lägret kan du lära dig många nya färdigheter, allt från telegrafi till lödning.
Deltagaravgiften för lägret är 10 euro och inkluderar måltider och logi. Avgiften betalas kontant åt lägeranordnaren på lägerplatsen. Anmälningen till evenemanget är öppen på förbundets webbsidor och fortsätter fram till söndag 26 augusti. Välkommen!
 
* Klubbarna meddelar *
 
Puulan Radio Clubs sommarläger
PRC:s sommarläger firas på Otto- och Happostationerna i Hirvensalmi från måndag till söndag 6–12.8. Syftet är bl.a. att aktivera ruta KP31 under sex meters NAC-testet. Lägerdeltagarna strävar även till att aktivera naturskyddsområdet OHFF-0292, Puulavesi. Bastuna värms upp enligt situation. Därtill utlovas fiske och avslappnade diskussioner. På lägret stiftas bekantskap med sändarslaget FT8.
 
OH3AA:s pryldag
Hämeenlinnan Radioamatöörit ry, OH3AA, håller sin traditionella pryldag 12.8. Evenemangstiden är klockan 9-15. Kom till OH3AA:s pryltorg och köp eller sälj lämpliga loppor, maskar och annat som berör hobbyn. Evenemanget ordnas på adressen Hakapellontie 95, Hämeenlinna. På plats finns traditionell service, dvs. kaffe, plättar och korv.
Denna gång finns möjligheten att komma på plats redan under lördagen 11.8, dock genom egen inkvartering. På plats erbjuds tillgång till WC och elektricitet (används logiskt) mot en liten ersättning på fem euro. På plats finns en representant för klubben. Körinstruktioner finns på klubbens webbsidor, hälsar styrelsen för OH3AA
 
OH9AB informerar
Möteskallelse
Napapiirin yhdeksiköt Ry, OH9AB / OH9SCL, bjuder in sina medlemmar för ett extra möte 18.8 kl. 12.00. Platsen är klubbstationen vid adressen Latvajärventie 80, Rovaniemi.
På ärendelistan finns ett förslag till ändring av klubbens stadgar. Därtill föreslås att styrelsen kompletteras med en ny medlem. Därtill väljs vice verksamhetsgranskare. Efter mötet hålls städtalko. Det nya stadgeförslaget kan läsas på förhand på medlemsdelen av webbsidorna på oh9ab.fi. Välkomna till mötet! Styrelsen för OH9AB
 
OH7AA:s traditionella sommardag
OH7AA:s traditionella sommardag ordnas 18.8 i Savisaari som är en del av Koivula i Kuopio. Evenemanget är på samma plats som förra året då platsen visade sig vara bra. Adressen är Savisaari 61. Lokatorn är KP32TV.
Lägret börjar lördagen 18.8 ca kl. 13, de förberedda presentationer hålls fr.o.m. klockan 14 framåt. Förutom diskussioner utlovas även intressant program.
Program

 • Matti, OH7SV: Praktiknära om trådantenner, specialfokus på rotationspolariseringsantenn
 • Saku, OH2WC: som finsk radioamatör i Portugal
 • Pekka, OH7AWS: CAD i radioamatörprojekt, praktiska exempel
 • Veli-Matti, OH7VM: DMR-projektets situations- och aktualitetsöversikt Digitala sändarslag, utvecklingssituationsöversikt och demo-/förevisningsstation.

Därtill ordnas bakluckeloppis och korvgrillning på lägret. Egna korvar med! Klubben bjuder på kaffe och te, i övrigt tas egna mellanmål och drycker med. På plats finns även bastu, ta med egna handdukar. Mer information och uppdateringar på klubbens webbsidor på adressen oh7aa.fi. Välkomna!
 
OH1AA:s sommarläger
Turun Radioamatöörit ry, OH1AA, håller sitt sommarläger i Tippsund, Taivassalo 31.8 – 2.9. Anmälningar till Jouni, OH1CO, e-post Jounis anropssignal snabela oh1aa punkt net eller per telefon 040 7710 fyra två noll.
I programmet finns DMR- och andra presentationer, demon, kontakter, bastubadande och ljusorientering. På plats finns möjlighet att övernatta i 6-8 personers stugor och en del platser finns även för husvagnar och båtar.
Måltider finns åtminstone under lördag, eventuellt även på fredag kväll. Morgonmål på lördag och söndag. Grillarna är även varma. Det finns vägledning till lägret på adressen aprs.fi/OH1T. Välkommen.
 
* Fox-oring-övningar 12.8 i Esbo *
Kom och testa fox-oring, där traditionell orientering och radioorientering kombineras. Först orienteras det till en kontrollplats som märkts ut på en karta, därefter söks följande kontroll med hjälp av en mottagare.
Fox-oring-övningarna hålls söndagen 12.8 i Esbo. Övningstiden är klockan 10-13. Samlingsplatsen är Klockmalmsvägen 3, Esbo. Kartan fås i början av övningen. Välkommen!
 
* Tävlingsnyheter *
Under sista veckoslutet i juli tävlas RSGB IOTA Contest.
Nästa torsdag 2.8. står NAC 10m och SKCC Sprint Europe i tur.
Första veckoslutet i augusti tävlas SRAL:s grundtävling, Black Cat tävlingen, 10-10 International Summer Contest, European HF Championship, North American QSO Party och SARL HF Phone Contest.
Tisdagen 7.8 står NAC VHF i tur och på torsdag 9.8. NAC 50 MHz.
Andra veckoslutet i augusti tävlas WAE DX Contest, SKCC Weekend Sprintathon och MMM on VHF/DUBUS 144 MHz Meteorscatter Sprint Contest.
 
* Black Cat tävlingen tävlas söndagen 12.8 *
Black Cat tävlingen tävlas söndagen 12.8. Tävlingstiden är klockan 1300-1500 UTC. I tävlingen finns två en timme långa perioder. Tävla kan man göra på alla HF-band, utom WARC-banden. Sändarslagen är CW, SSB och digitala sändarslag. Tävlingens regler hittas i Radiourheiluspalten i nyaste numret av tidningen Radioamatööri. Välkomna med såväl YL- som OM-radioamatörer.
 
* Nästa bulletin *
Nästa bulletin läses från OH6A i Vasa om två veckor, söndagen den 12 augusti klockan 15.00 finsk tid på 3720 kHz +- QRM.
 
Redaktör/bulletinskribent: Annika Salmenlinna, OH2HSJ.
Översättare: Patrik Willför, OH6GDX.

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media