Kanslibulletin 25/2018

Kanslibulletin på svenska läses på söndagar.
Kanslibulletin på svenska läses på söndagar klockan 15.00 finsk tid på frekvensen 3720 kHz (+/- QRM) LSB med anropsignalen OH6A.

 
Kanslibulletin 25/2018, 11.8.2018
 
INNEHÅLL

 • * OH2TK:s minnespris utdelas för första gången *
 • * Medlemmarnas petitioner till höstmötet *
 • * Nästa sommarläger *
 • * De ungas Polarläger i Lieto i september *
 • * Historisk seger för Finland i NM-tävlingarna i radioorientering *
 • * Silent Key *
 • * Klubbarna meddelar *
 • * Radioamatördagen i Lieto i Nautelankoski Museum *
 • * Tävlingsnyheter *
 • * De saknade SAC-priser levereras till vinnarna *
 • * Black Cat tävlingen tävlas söndagen 12.8 *
 • * Nästa bulletin *

 
* OH2TK:s minnespris utdelas för första gången *
Medlemmarna kan göra förslag till förbundets styrelse om personer som gjort sig förtjänta av minnespriset. Förslaget bör inkludera motivering. Ifall en enligt stadgarna tillräckligt förtjänt person hittas, utdelas minnespriset vid förbundets höstmöte.
Förslagen bör skickas per post till förbundets kansli t.o.m. 31.8.2018. Adressen är Finlands Radioamatörförbund, styrelsen, PB 44, 00441 HELSINGFORS.
Stadgarna till OH2TK:s minnespris finns i nummer 6 av tidningen Radioamatööri, i OH-tabellen samt förbundets websidor.
 
* Medlemmarnas petitioner till höstmötet *
Förbundets Höstdagar hålls 16. – 18.11.2018 i Äänekoski. Evenemanget anordnas av Ala-Keiteleen Radiokerho ry, OH6AK.
I samband med höstdagarna hålles också förbundets stadgeenliga höstmöte. Medlemmarna har rätt att göra petitioner till höstmötet. De skriftliga petitionerna inklusive motiveringar och underskrift bör ställas styrelsen till handa senast 15.9.2018. Petitionen bör undertecknas av minst tio medlemmar. Petitionerna skickas till adressen SRAL, styrelsen, PB 44, 00441 HELSINGFORS.
 
* Nästa sommarläger *
Nästa sommarläger hålls 11-14.7.2019 i Petäys, Hattula. Lägret ordnas av Hämeenlinnan Radioamatöörit ry, OH3AA.
 
* De ungas Polarläger i Lieto i september *
SRAL:s ungdomsteam ordnar ett veckoslutsläger som riktar sig till förbundets undomsmedlemmar vid Liesan maja i Lieto 7-9.9. Syftet är att sammanföra unga radioamatörer i att hålla kontakter samt att lära sig nytt genom samvaro. På lägret kan du lära dig många nya färdigheter, allt från telegrafi till lödning.
Deltagaravgiften för lägret är 10 euro och inkluderar måltider och logi. Avgiften betalas kontant åt lägeranordnaren på lägerplatsen.
Anmälningen till evenemanget är öppen på förbundets webbsidor och fortsätter fram till söndag 26 augusti. Välkommen!
 
* Historisk seger för Finland i NM-tävlingarna i radioorientering *
NM-tävlingarna i Radioorientering hölls i Raseborgs kommun 3-5.8. I tävlingarna deltog 56 tävlande från åtta länder.
144 MHz tävlingen vanns av Ryssland. Kimmo Lehtosaari, OH2JKU kom tvåa och var bästa skandinav och vann således NM-guld. Därtill vanns lagtävlingen för första gången någonsin av Finland med laget Kimmo samt Janne Toivola, OH2GXN.
I sprinttävlingen gick trippelsegern till Ryssland. Bästa finländare var Kimmo, OH2JKU som kom på åttonde plats.
Även i 3,5 MHz tävlingen fick Ryssland trippelseger. Kimmo var igen bästa finländare på tionde plats. I lagtävlingen fick Finland brons med Kimmos och Veli-Pekka Lehtosaaris, OH4KED samresultat.
Resultaten
 
* Silent Key *
Förbundets kansli har nåtts av budet att vår amatörbroder Kalevi Haanperä, OH3FW, har lämnat oss.
Vi hedrar Kalevis minne med en stunds tystnad.
 
* Klubbarna meddelar *
OH3AA:s pryldag
Hämeenlinnan Radioamatöörit ry, OH3AA, håller sin traditionella pryldag 12.8. Evenemangstiden är klockan 9-15. Kom till OH3AA:s pryltorg och köp eller sälj lämpliga loppor, maskar och annat som berör hobbyn. Evenemanget ordnas på adressen Hakapellontie 95, Hämeenlinna. På plats finns traditionell service, dvs. kaffe, plättar och korv.
Körinstruktioner finns på klubbens webbsidor, hälsar styrelsen för OH3AA
 
OH9AB informerar
Möteskallelse
Napapiirin yhdeksiköt Ry, OH9AB / OH9SCL, bjuder in sina medlemmar för ett extra möte 18.8 kl. 12.00. Platsen är klubbstationen vid adressen Latvajärventie 80, Rovaniemi.
På ärendelistan finns ett förslag till ändring av klubbens stadgar. Därtill föreslås att styrelsen kompletteras med en ny medlem. Därtill väljs vice verksamhetsgranskare. Efter mötet hålls städtalko. Det nya stadgeförslaget kan läsas på förhand på medlemsdelen av webbsidorna på oh9ab.fi. Välkomna till mötet! Styrelsen för OH9AB
 
OH7AA:s traditionella sommardag
OH7AA:s traditionella sommardag ordnas 18.8 i Savisaari som är en del av Koivula i Kuopio. Evenemanget är på samma plats som förra året då platsen visade sig vara bra. Adressen är Savisaari 61. Lokatorn är KP32TV.
Lägret börjar lördagen 18.8 ca kl. 13, de förberedda presentationer hålls fr.o.m. klockan 14 framåt. Förutom diskussioner utlovas även intressant program.
Program

 • Matti, OH7SV: Praktiknära om trådantenner, specialfokus på rotationspolariseringsantenn
 • Saku, OH2WC: som finsk radioamatör i Portugal
 • Pekka, OH7AWS: CAD i radioamatörprojekt, praktiska exempel
 • Veli-Matti, OH7VM: DMR-projektets situations- och aktualitetsöversikt
 • Digitala sändarslag, utvecklingssituationsöversikt och demo-/förevisningsstation.

Därtill ordnas bakluckeloppis och korvgrillning på lägret. Egna korvar med! Klubben bjuder på kaffe och te, i övrigt tas egna mellanmål och drycker med. På plats finns även bastu, ta med egna handdukar. Mer information och uppdateringar på klubbens webbsidor. Välkomna!
 
OH1AA:s sommarläger
Turun Radioamatöörit ry, OH1AA, håller sitt sommarläger i Tippsund, Taivassalo 31.8 – 2.9. Anmälningar till Jouni, OH1CO, e-post oh1co snabela oh1aa punkt net eller per telefon 040 7710 fyra två noll.
I programmet finns DMR- och andra presentationer, demon, kontakter, bastubadande och ljusorientering. På plats finns möjlighet att övernatta i 6-8 personers stugor och en del platser finns även för husvagnar och båtar.
Måltider finns åtminstone under lördag, eventuellt även på fredag kväll. Morgonmål på lördag och söndag. Grillarna är även varma. Det finns vägledning till lägret på adressen aprs.fi/OH1T. Välkommen.
 
OH2AP:s höstläger 15.9.
Keski-Uudenmaan Radioamatöörit ry. OH2AP, anordnar sitt traditionella höstläger lördagen 15.9. vid Metsäpirtti i Rusutjärvi. Lägerplatsens adress är Turaniementie 61 04370 Rusutjärvi i Tusby.
Lägret inleds i vanlig ordning med uppförande av antenner och radiostationen kl. 09. Morgonkaffe serveras och en sopplunch vid middagstid.
Ordföranden Jussi, OH3ZQ öppnar lägret kl. 13, varefter programmet inleds. Mer information följer senare.
Lägeravgiften är 15 euro som inkluderar programmet, måltiden, kaffet och bastun.
Välkomna till lägret.
 
* Radioamatördagen i Lieto i Nautelankoski Museum *
I Nautelankoski Museum firades i dag söndagen 12.8. radioamatördagen mellan kl. 12 – 15. Radioamatörstationen var i gång på foni och telegrafi på banden 80 och 40 meter.
 
* Tävlingsnyheter *
Detta veckoslut tävlas  Black Cat tävlingen, WAE DX Contest, SKCC Weekend Sprintathon och MMMon VHF/DUBUS 144 MHz Meteorscatter Sprint Contest.
Tisdagen 14.8 står NAC UHF i tur och på torsdag 16.8. NAC 70 MHz.
Nästa veckoslut tävlas SARTG WW RTTY Contest, Russian District Award Contest, Keyman’s Club of Japan Contest, Feld Hell Sprint, North American QSO Party och SARL HF Digital Contest.
 
* De saknade SAC-priser levereras till vinnarna *
På Ham Karelia lägret utdelades priser till HF-tävlingarna. En del av vinnarna blev då utan sina priser. Priserna för assisted-, Rookie-, TB-Wires och Wires Only- klasserna fattades. Priserna kommer att beställas och levereras till pristagarna under höstens lopp. Förbundets kansli beklagar missödet.
 
* Black Cat tävlingen tävlas söndagen 12.8 *
Black Cat tävlingen tävlas söndagen 12.8. Tävlingstiden är klockan 1300-1500 UTC. I tävlingen finns två en timme långa perioder. Tävla kan man göra på alla HF-band, utom WARC-banden. Sändarslagen är CW, SSB och digitala sändarslag. Tävlingens regler hittas i Radiourheiluspalten i nyaste numret av tidningen Radioamatööri. Välkomna med såväl YL- som OM-radioamatörer.
 
* Nästa bulletin *
Nästa bulletin läses från OH6A i Vasa om en vecka, söndagen den 19 augusti klockan 15.00 finsk tid på frekvensen 3720 kHz +- QRM.
 
Redaktör/bulletinskribent: Annika Salmenlinna, OH2HSJ.
Översättare: Teppo Meriluoto, OH6GSB.

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media