Finlands Radioamatörförbunds kanslibulletin 10/2019, 9.3.2019

Kanslibulletin på svenska läses på söndagar.
Kanslibulletin på svenska läses på söndagar klockan 15.00 finsk tid på frekvensen 3720 kHz (+/- QRM) LSB med anropsignalen OH6A.

 
INNEHÅLL
 
* Förbundets vårdagar i Salo 12 – 14.4.2019 *
* OHDXF DX & Contest evenemang 5-7.4.2019 *
* Silent key *
* Klubbarna meddelar *
* Tävlingsnyheter *
* Nästa bulletin *
 
* Liiton Kevätpäivät Salossa 12.-14.4.2019 *
Finlands radioamatörförbunds vårdagar arrangeras i Salo 12. – 14.4.2019. Salon Radiokerho ry, OH1AD, är ansvarig arrangör för vårdagarna.
Huvudsakliga evenemangsplatsen för vårdagarna är Sokos Hotel Rikala, som finns beläget i kärncentrum i Salo. Det är lätt att komma till platsen med offentliga fortskaffningsmedel, eftersom tågstation och busstation finns belägna ca 400 meter från mötesplatsen. För personer som kommer med egen bil finns en riklig mängd avgiftsfria parkeringsplatser i den omedelbara närheten av Rikala. Det finns en tillgänglig passage till utrymmena i Hotell Rikala.
 
Inkvarteringspaket:
Sokos Hotel Rikala har reserverat en rumskvot som är i kraft t.o.m. 22.3. Reserveringar till nummer 02 7744 100, med koden “radioamatöörit”.
Enkelrum  79 euro/dygn
Dubbelrum 99 euro/dygn
 
Program
Under lördagen klockan 9.00 – 15.00 utlovas i programmet presentation, stiftande av bekantskap, kommittéers möten och ett övervakat lopptorg. I Salo finns även intressanta sysslor för hela familjen.
 
SRAL:s program under lördagen:

  • styrelsens frågetimme klockan 12.00
  • Förbundets vårmöte klockan 16.00
  • kansliets materialförsäljning

* inlämningspunkt för QSL-kort
Mer specifika uppgifter om programmet hittas i nyaste numret av tidningenRadioamatööri, 02/2019.
 
Lunch
På lördag kl. 12.00-14.00 serveras buffetlunch i Rikala Grill & Bar. Förhandsanmälning krävs för lunchen. Vårdagarnas lunchreservationer görs till adressen kevatpaivat ät oh1ad.fi t.o.m. 2.4. Lunchens pris är € 14,50/person. Lunchkupongerna utlöses från anmälningspunkten. Obs, endast kontantbetalning.
 
Kvällsfestmed program
På kvällen ordnas fr.o.m. kl. 19.00 Ham Dinner med program i Rikalas
Koulumestari kabinett. I kvällsfestens program finns:
– Reseberättelse “Enbär på ön Inakari”, Martti, OH2BH
– “En man och gitarr”, trubadur Markus Niemi
– Rikalas traditionella festbord, i vilken ingår ett rikligt förrättsbord, som huvudmåltid gris innerfilé med skånsk potatis samt kaffe med dopp.
Klädkod: Smart casual.
Kvällsfestens pris är 35 euro och betalas på plats. Supekorten bör inlösas t.o.m. kl. 15 på lördagen från anmälningspunkten. Bindande förhandsanmälningar t.o.m. 2.4 på
https://www.sral.fi/2019/01/25/kevatpaivat-salo2019/. Endast kontant betalning.
Ytterligare information kan följas upp från Salon Radiokerhos webbsidor oh1ad.fi, bulletinerna, tidningen Radioamatööri samt förbundets webbsidor.
 
* OHDXF DX & Contest evenemang 5-7.4.2019 *
Kom med på en verklig Hamkryssning! Intressanta teman och berättelser som du inte kan höra annanstans utlovas. Därtill utlovas god mat och gott sällskap samt den fina betjäningen av Viking Line.
Programmet för årets DX- och tävlingsevenemang har levt en hel del, men har nu fått sin form. Själva mötet hålls på båten medan den är i hamn i Stockholm lördagen den 6.4. Mötet börjar direkt då dagbesökarna från Stockholm har ankommit.
Under tävlingsandelen som sker under förmiddagen är temat WRTC samt efterklokheterna från evenemanget i Tyskland förra året och vad som komma skall i Italien 2022. Värdarna för förmiddagens tävlingstema är Dietmar Kasper, DL3DXX och Veijo Kontas, OH6KN samt från Tysklands silverlag Stefan von Baltz, DL1IAO, från Sveriges las Ingemar Fogelberg, SM5AJV och Gunnar Widell, SM3SGP. Från Finlands lag deltar Pasi Luoma-aho, OH6UM. Personen för WRTC 2022 i Italien klarläggs inom en nära framtid.
Temat för eftermiddagens DX-andel är IOTA, för första gången under historian av dessa möten. Temat leds av Martti Laine, OH2BH. Till en början presenterar Roger Balister, G3KMA, IOTA-programmet grundligt. IOTA har nyligen förflyttats från RSGB till att vara en egen organisation. Skandinaviska IOTA-kontaktpersonen Mel Carneheim, SM0MPV, utreder situationen här i norden och Gerben Menting, PG5M berättar tillsammans med Martti om den nyaste IOTA-expeditionen OH10X till EU-192 Inakari och sist men inte minst berättar Otava Tuomi, OH3OT, om ungdomarnas expedition OJ0C till Märket.
Agera snabbt så att du kommer med på kryssningen. Bokningar tas emot fram t.o.m. 10.3. Bokningslänken hittas p åOHDXF:s webbsidor på adressen www.ohdxf.fi. Från sidorna hittas även de tilläggsuppgifter som behövs. Programmet har senast uppdaterats 1.3.2019.
Vi ses på båten! 73, Kari OH5TS, sekreterare, OHDXF
 
* Silent Key *
Kansliet har nåtts av budet att vår amatörbroder Leonid Shevchuk, OH2HEN, lämnat oss. Vi hedrar Leonids minne med en stunds tystnad.
 
 
* Klubbarna meddelar *
 
De ungas klubbveckoslut i Lahtis lö-sö 16-17.3.2019
Lahden Radioamatöörikerho, OH3AC, ordnar ett klubbveckoslut ämnat för unga lö-sö 16-17.3.2019. Syftet är att visa och berätta att radioamatörverksamhet kan idkas på många olika sätt. I programmet finns bl.a. att stifta bekantskap, handlett byggande, tävlingsverksamhet och annat trevligt. Ingen tidigare erfarenhet behövs. Du behöver nödvändigtvis inte heller göra någonting, det är även ok att bara komma på plats och se.
Möjligheten att bygga en egen 40m CW pixietransceiver eller egna byggsatser är möjligt. Vi deltar även i en lugn och trevlig internationell tävling.
Vi önskar att unga ska komma med och trivas och lära sig. Du kan komma för en stund, för några timmar eller stanna över natten. Det går att övernatta i klubbens utbildningsutrymmen och vi ordnar mat och dryck. Mer information av Saku, OH3BKL: oh3bkl ät oh3ac.fi.
 
Puulan Radio Club ry:s Ottodagar
PRC:s traditionella Ottodagar firas på Otto-stationen fredag till tisdag 22. – 26.3.2019. Klubbens medlemmar aktiverar OH4O-stationen på flere frekvenser och sändeslag. Rytty-bastun eldas medan man hugger bastuved. Vid sidan av körandet finns gemytlig samvaro på programmet. Välkommen.
 
Årsmöten
 
Radioamatööritekniikan seura ry
Radioamatööritekniikan seura håller sitt stadgeenliga årsmöte söndagen 17.3. kl. 12:00 på kommunalhuset i Padasjoki, på adressen Kellosalmentie 20. Mötet börjar kl. 15.00. Smörgås- och kaffeservering samt intressanta föredrag. Tilläggsinfo:  rats.fi
 
Puulan Radio Club ry
Puulan Radio Club, OH4ACD:s årsmöte hålls på Otto stationen lördagen 23.3. kl. 13.00. Stadgeenliga ärenden. Kaffe och bulla. Välkommen önskar styrelsen.
 
Riihimäen Kolmoset ry
Riihimäen Kolmoset ry:s Vårmöte hålls 27.3.2019 kl. 18:30 och framåt på klubbhuset vid Eprantie 25, Riihimäki. Stadgeenliga ärenden behandlas. Välkomna, önskar styrelsen för OH3AD.
 
Kakkosten Kerho ry
Kakkosten kerho, OH2AA, håller sitt stadgeenliga årsmöte 26.3. kl. 18:00 på klubblokalen på adressen Planetvägen 6, 00740 Helsingfors. Stadgeenliga ärenden. Närmare kontaktuppgifter:
http://oh2aa.blogspot.com/p/yhteystiedot.html. Välkommen, önskar styrelsen.
 
Radiokerho OH1N ry
Radiokerho OH1N:s årsmöte hålls 27.3. kl. 16.00 på Salo IoT Campus på adressen Joensuunkatu 7, Salo. Stadgeenliga ärenden. Som värd fungerar Matti Koskinen, OH1LWB. Välkommen.
 
Keski-Suomen Radioamatöörit ry
Välkomna till Keski-Suomen Radioamatöörit ry:s vårmöte som hålls torsdagen den 27 mars 2019 klockan 18:00 framåt i Jyväskylän Monitoimitalos klubbrum (Kuntoportti 3). Under mötet behandlas de ärenden som fastställs vårmötet i 10 § i klubbens stadgar. Under föreningens möten har varje ordinarie medlem, 15 år fyllda ungdomsmedlemmat, hedersordförande och hedersmedlemmar rösträtt. Välkomna! Styrelsen.
 
* Tävlingsnyheter *
Detta veckoslut tävlas WA PSK63 Contest.
Nästa vecka tävlas NAC 432 MHz på tisdag och NAC 50 MHz på torsdag.
Nästa veckoslut tävlas BARTG HF RTTY Contest och Russian DX Contest.
 
* Nästa bulletin *
Nästa bulletin blir läst från OH6A i Vasa om en vecka, söndagen den 17 mars klockan 15.00 finsk tid på frekvensen 3720 kHz +- QRM.
 
Bulletinredaktör: Ronja Iso-Heiko
Översättning: Patrik Willför, OH6GDX

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media