Finlands Radioamatörförbunds kanslibulletin 9/2019, 2.3.2019

Kanslibulletin på svenska läses på söndagar.
Kanslibulletin på svenska läses på söndagar klockan 15.00 finsk tid på frekvensen 3720 kHz (+/- QRM) LSB med anropsignalen OH6A.

Finlands Radioamatörförbunds kanslibulletin 9/2019, 2.3.2019
INNEHÅLL
* Förbundets Vårdagar i Salo 12-14.4.2019 *
* Medlemmarnas förslag till mottagare av premier *
* Andra evenemang och meddelanden *
* Klubbarna meddelar *
* Tävlingsnyheter *
* Nästa bulletin *
* Förbundets vårdagar i Salo 12 – 14.4.2019 *
Finlands radioamatörförbunds vårdagar arrangeras i Salo 12. – 14.4.2019. Salon Radiokerho ry, OH1AD, är ansvarig arrangör för vårdagarna.
Huvudsakliga evenemangsplatsen för vårdagarna är Sokos Hotel Rikala, som finns beläget i kärncentrum i Salo. Det är lätt att komma till platsen med offentliga fortskaffningsmedel, eftersom tågstation och busstation finns belägna ca 400 meter från mötesplatsen. För personer som kommer med egen bil finns en riklig mängd avgiftsfria parkeringsplatser i den omedelbara närheten av Rikala. Det finns en tillgänglig passage till utrymmena i Hotell Rikala.
Inkvarteringspaketet:
Enkelrum  79 euro/dygn
Dubbelrum 99 euro/dygn
Sokos Hotel Rikala har reserverat en rumskvot som är i kraft t.o.m. 22.3. Reserveringar till nummer 02 7744 100, med koden “radioamatöörit”
SRAL:s program under lördagen:
– styrelsens frågetimme klockan 12.00
– Förbundets vårmöte kl. 16.00
– kansliets materialförsäljning, där även QSL-kortspunkten finns
Därtill finns i lördagens program olika föredrag, träffar och sammanträden samt ett övervakat loopptorg. Program och kringprogram utlovas för hela veckoslutet.  I Salo finns intressanta saker att göra för hela familjen. Välkomna!
Lunch och Ham Dinner
På lördag kl. 12.00-14.00 serveras buffetlunch i Rikala Grill & Bar. Förhandsanmälning krävs för lunchen. Vårdagarnas lunchreservationer görs till adressen kevatpaivat ät oh1ad.fi t.o.m. 2.4. Lunchens pris är € 14,50/person. Lunchkupongerna utlöses från anmälningspunkten. Obs, endast kontantbetalning.
På kvällen ordnas fr.o.m. kl. 19.00 Ham Dinner med program i Rikalas Koulumestari kabinett. I kvällsfestens program finns:
– Reseberättelse ”Enbär på ön Inakari”, Martti, OH2BH
– ”En man och gitarr”, trubadur Markus Niemi
– Rikalas traditionella festbord, i vilken ingår ett rikligt förrättsbord, som huvudmåltid gris innerfilé med skånsk potatis samt kaffe med dopp.
Klädkod: Smart casual.
Kvällsfestens pris är 35 euro och betalas på plats. Supekorten bör inlösas t.o.m. kl. 15 på lördagen från anmälningspunkten. Bindande förhandsanmälningar t.o.m. 2.4 på förbundets webbsidor. Endast kontant betalning.
Ytterligare information kan följas upp från Salon Radiokerhos webbsidor oh1ad.fi, bulletinerna, tidningen Radioamatööri samt förbundets webbsidor.
* Medlemmarnas förslag till mottagare av premier *
På förbundets vårmöte 13.4. utdelas premier. Förslag till premiemottagare ombeds skickas förbundsstyrelsen till handa t.o.m. 8.3.2019. Som förslag räcker en kort motivering över den föreslagna personens meriter. Förslagen skickas till adressen: toimisto ät sral.fi eller SRAL ry Styrelsen, PB 44, 00441 Helsingfors. Mer information över premierna finns i OH-katalogen, SRAL:s websidor samt det senaste numret av tidningen Radioamatööri 01/2019.
* Övriga evenemang och meddelanden *
Gästande operatörer önskas till Hailuoto
Ifall du besöker Hailuoto, kan du om du vill köra från Hailuoto kommuns station OG8L. Kom överens med Juha, OH8CW om arrangemangen. Egenanrop fungerar.
Militärradioamatörernas aktivitetsdag 5.3.2019
Militärradioamatörerna firar sin aktivitetsdag tisdagen 5.3.2019 under årsdagen för Signalvapenslaget. Du träffar flera radioamatörstationer med OI-prefix på radioamatörfrekvenserna, hälsar Marko Saloranta, OH2LGW, SRAL:s kontaktperson för OI-klubbar.
SDXL:s besök till Metsähovi 5.3.2019
För dem som är intresserade av solforskning och studier av radiosignaler från rymden erbjuds chansen att besöka Metsähovi rymdforskningsstation i Kyrkslätt tisdagen 5.3.2019. Adressen är Metsähovintie 114, Kyrkslätt. I Metsähovi bedrivs finländsk solforskning och monitorering av radiosignaler från rymden på frekvenserna 2 – 250 GHz. Guiderna är Juha Kallunki (solforskning) och Petri Kirves (RF-teknologi och utrustning). Med ryms 20 personer och en del av platserna är redan upptagna. Anmälningar till adressen: harri ät harriku.com
* Klubbarna meddelar *
Lounais-Suomen Partiopiiri startar sin radioklubb OH1AS
OH1AS kallar alla scoutradioamatörer i Lounais-Suomen Partiopiiri samt scouter som är intresserade av radioscouting till möte måndagen 4.3. kl. 18 till scoutdistriktets kansli på adressen Västra Långgatan 13 i Åbo. Tilläggsinfo från Reetta Mansikkaviita OH1EBO, egenanrop fungerar.
De ungas klubbveckoslut i Lahtis lö-sö 16-17.3.2019
Lahden Radioamatöörikerho, OH3AC, ordnar ett klubbveckoslut ämnat för unga lö-sö 16-17.3.2019. Syftet är att visa och berätta att radioamatörverksamhet kan idkas på många olika sätt. I programmet finns bl.a. att stifta bekantskap, handlett byggande, tävlingsverksamhet och annat trevligt. Ingen tidigare erfarenhet behövs. Du behöver nödvändigtvis inte heller göra någonting, det är även ok att bara komma på plats och se. Möjligheten att bygga en egen 40m CW pixietransceiver eller egna byggsatser är möjligt. Vi deltar även i en lugn och trevlig internationell tävling.
Vi önskar att unga ska komma med och trivas och lära sig. Du kan komma för en stund, för några timmar eller stanna över natten. Det går att övernatta i klubbens utbildningsutrymmen och vi ordnar mat och dryck. Mer information av Saku, OH3BKL: oh3bkl ät oh3ac.fi.
Puulan Radio Club ry:s Ottodagar
PRC:s traditionella Ottodagar firas på Otto-stationen fredag till tisdag 22. – 26.3.2019. Klubbens medlemmar aktiverar OH4O-stationen på flere frekvenser och sändeslag. Rytty-bastun eldas medan man hugger bastuved. Vid sidan av körandet finns gemytlig samvaro på programmet. Välkommen.
Radioamatörkurser
OH3NE:s kurs i Tammerfors
Tampereen Radioamatöörit ry, OH3NE, ordnar en radioamatörkurs i elementär klass under fyra veckoslut i rad fr.o.m. 9.3. Ingen kursavgift uppbärs för kursen för elementär klass och deltagande förutsätter inte medlemskap i klubben.
Senare under våren ordnasäven en T2-kurs för allmän klass till kurspriset 30 euro. Examensavgifterna betalas separat.
Ytterligare information hittas på Tampereen Radioamatöörit ry:s webbsidor på adressen oh3ne.fi.
Årsmöten
Jokilaakson radiokerho ry
Jokilaakson radiokerho ry, OH6D, håller sitt årsmöte i klubbutrymmena 6.3.2018 fr.o.m. kl. 18.00. Välkomna! Styrelsen.
Radioamatööritekniikan seura ry
Radioamatööritekniikan seura håller sitt stadgeenliga årsmöte söndagen 17.3. kl. 12:00 på kommunalhuset i Padasjoki, på adressen Kellosalmentie 20. Mötet börjar kl. 15.00. Smörgås- och kaffeservering samt intressanta föredrag. Tilläggsinfo:  rats.fi
Puulan Radio Club ry
Puulan Radio Club, OH4ACD:s årsmöte hålls på Otto stationen lördagen 23.3. kl. 13.00. Stadgeenliga ärenden. Kaffe och bulla. Välkommen önskar styrelsen.
Riihimäen Kolmoset ry
Riihimäen Kolmoset ry:s Vårmöte hålls 27.3.2019 kl. 18:30 och framåt på klubbhuset vid Eprantie 25, Riihimäki. Stadgeenliga ärenden behandlas. Välkomna, önskar styrelsen för OH3AD.
Kakkosten Kerho ry
Kakkosten kerho, OH2AA, håller sitt stadgeenliga årsmöte 26.3. kl. 18:00 på klubblokalen på adressen Planetvägen 6, 00740 Helsingfors. Stadgeenliga ärenden. Närmare kontaktuppgifter: http://oh2aa.blogspot.com/p/yhteystiedot.html.
Välkommen, önskar styrelsen.
Radiokerho OH1N ry
Radiokerho OH1N:s årsmöte hålls 27.3. kl. 16.00 på Salo IoT Campus på adressen Joensuunkatu 7, Salo. Stadgeenliga ärenden. Som värd fungerar Matti Koskinen, OH1LWB. Välkommen.
* Tävlingsnyheter *
Detta veckoslut tävlas SRAL:s Grundtävling och ARRL International DX Contest.
Nästa vecka tävlas på fastlagstisdagen NAC 144 MHz, på torsdagen NAC 10m och på fredagen Kvinnodagens tävling.
Nästa veckoslut tävlas EA PSK63 Contest.
* Nästa bulletin *
Nästa bulletin blir läst från OH6A i Vasa om en vecka, söndagen den 10 mars klockan 15.00 finsk tid på frekvensen 3720 kHz +- QRM.
Bulletinredaktör: Ronja Iso-Heiko
Översättning: Teppo Meriluoto, OH6GSB

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media