Finlands Radioamatörförbunds kanslibulletin 38/2023, 7.10.2023

Denna bulletin läses lördagen den 7 oktober 2023 kl 15:00 finsk tid beroende på konditionerna på frekvenserna 3685 kHz och 7070 kHz. Bulletinen läses från Rantasalmi med anropet OH2BRN.

ÄMNEN

Ansökan om arrangörsrätt för föreningens sommarläger 2025 pågår till slutet av oktober

Val av ordförande och styrelseledamöter i förbundet 2023

Erkännandepriser delades ut vid vårmötet 2023

Ändringar i nätbutiksbeställningar – förskottsfakturor fr.o.m. den 15 oktober

SAC SSB om en vecka – Gör dig redo!

Förbundet anordnar två tävlingswebinarier under hösten

JOTA-JOTI 2023 helgen 20-22 oktober.

Kommunikationsövning 24– 25 november

Tävlings- och DX-nyheter

Ansökan om arrangörsrätt för föreningens sommarläger 2025 pågår till slutet av oktober

Ansökan om arrangörsrätt för förbundets sommarläger 2025 har öppnats för medlemsklubbarna. Ansökningarna bör upprättas enligt separata ansökningsanvisningar. Ansökningsanvisningar och mall för sommarlägerkontrakt fås på begäran från förbundets kansli.

Ansökningarna ska lämnas in till förbundets kansli senast den 31 oktober 2023 per adress toimisto@nullsral.fi

Val av ordförande och styrelseledamöter i förbundet 2023

Vid Finlands Radioamatörförbund rf:s höstmöte 2023 väljs förbundets ordförande för en period på två år samt två medlemmar till styrelsen för en period på tre år och en medlem till styrelsen för en period på två år. Höstmötet hålls den 18 november 2023 kl 13:00 i Lahtis radio- och tv-museum i Mastola. Den officiella kallelsen till höstmötet publiceras i RA-tidningen 5/2023. Nomineringarna avslutades fredagen den 6 oktober 2023 kl 16:00. Kandidatpresentationerna kommer att publiceras på förbundets valsida.

Metoderna för att rösta är elektronisk röstning mellan den 2 och 15 november 2023 och röstning på höstmötesplatsen den 18 november 2023. För att legitimera dig för elektronisk röstning måste du ha en giltig mailadress och/eller mobilnummer i medlemsregistret. Du kan kontrollera dina uppgifter genom att kontakta Förbundets kansli.

Vallistan över de röstberättigade kan kontrolleras på Förbundets kansli efter den 25 september 2023. Listan omfattar alla medlemmar i förbundet godkända senast den 23 september 2023, som har betalat sin sista förfallna medlemsavgift i sin helhet.

Mer information om valen finns på förbundets valwebbplats, www.sral.fi/vaalit

Erkännandepriser delades ut vid vårmötet 2023

Vid SRALs vårmöte 2023 delades utmärkelser ut till Reino Talarmo OH3MA (Lindell-priset), Joel Pirttimaa OH2CBD (årets novisklassamatör), Ilkka Manner OH1OD och Eero Hellä OH5NUD (Arvo Laro-priset), Marko Wirtanen OH8WM (förtjänsttecken i silver) och Jari Jussila OH2BU (pris för utbildningsverksamhet) ). Hanna Pohjantuli OH7TO fick YL-priset som utdelades för första gången.

Gratulationer till mottagarna! Kolla in nyheten och grunderna på förbundets hemsida

Ändringar i nätbutiksbeställningar – förskottsfakturor fr.o.m. den 15 oktober

I förbundets webbutik går vi över till förhandsfaktureringsförfarande från den 15 oktober, det vill säga alla beställningar måste betalas innan leverans.

Från webbutiken kan du bestäla böcker, tillbehör såsom T-shirts; loggböcker och QSL-kort samt medlemsmärken och -certifikat.

  • Leveranskostnader: Produktpriser inkluderar inte fraktkostnader. Dessa läggs till på fakturan enligt Postens prislista beroende på försändelsens storlek och leveranssätt. Litet paket 5,60 euro; postpaket XS-S 8 euro; postpaket M 10 euro och postpaket L/postförskott 12-15 euro.
  • Leveranstid: Beställningarna postas ungefär en gång i veckan beroende på arbetssituationen på kansliet.
  • Beställningar till förbundets medlemsklubbar skickas alltid med faktura.
  • Medlemscertifikat och medlemsmärken säljs endast till medlemmar.
  • Du hittar uppdaterad information om produkter i lagret på beställningsblanketten. Blanketten uppdateras en gång i månaden.
  • Webbutiken hittar du på SRALs hemsida

SAC SSB om en vecka – Gör dig redo!

Låt oss ta hem pokalen! Vi försöker få en trupp på 100 personer att komma med – en från varje hus och två från de bästa.

Trimma antennerna för telefonibanden och se till att ha XYL:s tillstånd veckoslutet 14-15.10. Reglerna och cw-resultaten finns på SAC:s hemsida

Förbundet anordnar två tävlingswebinarier under hösten

Välkommen till förbundets tävlingswebinarier som kommer att hållas under hösten via Zoom.

I den första delen, söndagen den 22 oktober 2023 kl 18:00, kommer vi att lära oss om hemligheterna vid de inhemska tävlingarna. I den andra delen, söndagen den 5 november 2023 klockan 18:00, är ​​det de internationella tävlingarnas tur.

Föreläsare är Esa Korhonen, OH7WV, och Göran Backman, OH1SIC. Anmälan via förbundets hemsida.

JOTA-JOTI 2023 helgen 20-22 oktober

JOTA-JOTI är världens största digitala scoutevenemang som i år äger rum 20-22 oktober. Det helglånga evenemanget samlar scouter från hela världen från 174 länder.

I evenemanget deltar traditionellt ett tiotal scoutkårer från Finland. Till exempel firar Malmin Tuulenkävijät helgen på klubblokalen (Gamla Helsingevägen 5), varifrån man kommunicerar aktivt. Läs mer om JOTA-JOTI på evenemangets hemsida.

Kommunikationsövning 24–25 november

Pohjois-Karjalan radiokerho ry. anordnar en rikstäckande radiokommunikationsövning den 24-25 november med stöd av MPK Savo–Karjalas utbildningscenter i Joensuu.

I övningen opererar vi på HF-, VHF- och UHF-frekvenser till olika delar av Finland.

Kursen passar alla vuxna finska medborgare som är intresserade av HF/VHF-radio och radiotrafik.

Vid behov får de som kommer till ledarstationen lära sig grundläggande användning av radion Icom IC-7300 och får grundläggande information om HF-antenner och meddelandetrafik. Slutligen får du operera i en guidad kommunikationsövning.

Personer med radioamatörexamen kan delta i kursen på distans från sina egna stationer.

Anmälan till övningen senast den 10 november 2023.

Mer information från MPK:s hemsida och Tommi (OH7JJT).

Välkommen med!

Tävlings- och DX-nyheter

I helgen kan du tävla i minst två internationella tävlingar. TRX DX Contest är en internationell tävling som anordnas av Thracian Rose Club, grundad i Bulgarien. Moderna är CW och SSB. Klubben har medlemmar från över 150 länder, inklusive Finland. Du hittar mer information om tävlingen och medlemskap på klubbens hemsida.

Det finns chans att köra stationer från Stillahavsländerna i helgen i Oceania DX Contest. Tävlingen hålls på SSB.

Veckans DX-stationer är ZD9W från Tristan da Cunha och W8S från Swains Island. ZD9W startade i början av veckan, och W8S förväntas komma igång under helgen.

. . . _ . _

Nästa bulletin läses lördagen den 14 oktober 2023 kl 15.00 finsk tid, beroende på konditionerna, på frekvenserna 3685 kHz och 7070 kHz. Bulletinen läses från Grankulla med anropet OH2K.

Bulletinen har sammanställts av Laura Rosten. Svensk översättning: Jan Jylhä OH1NDA

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media