Kanslibulletin 22/2017

Kanslibulletin på svenska läses på söndagar.
Kanslibulletin på svenska läses på söndagar klockan 15.00 finsk tid på frekvensen 3720 kHz (+/- QRM) LSB med anropsignalen OH6A.

Kanslibulletin 22/2017, 17.6.2017
 
* Jubileumslägret Finland 100 annalkar *
* Det går ännu att anmäla sig till nödförstahjälpen kursen som ordnas under Finland 100 lägret *
* Anmälningar till Stora Grisfesten *
* Moppetävling på lägret *
* Delta i lägrets ITE-utställning *
* Ansökan om rättigheterna att ordna Sommarlägret 2018 *
* Klubbarna meddelar *
* Grodorna kvackar detta veckoslut *
* Tävlingsnyheter *
* Nästa bulletin *
 
* Jubileumslägret Finland 100 annalkar *
Finlands Radioamatörförbund rf ordnar jubileumslägret Finland 100 4-9.7.2017 i Mustiala, Tammela. Lägret är en del av programmet för hundraårsjubileet för Finlands självständighet. Jubileumsåret till ära är lägret sex dagar långt och börjar redan på tisdagen.
Lägret hålls på området för Mustialan kartano och Hämeen ammattikorkeakoulu i campusområdet i Mustiala. Adressen är Renkituvantie 10, 31310 Mustiala, Tammela kommun, lokator KP10VT. Det är 8 km från lägerområdet till Forssa och ett par kilometer till centrum av Tammela.
 
Lägerprogram
Lägerprogrammet publiceras i följande nummer av tidningen Radioamatööri och uppdateras under inkommande vecka även till Förbundets webbsidor https://www.sral.fi.
 
Att komma till lägerområdet via väg 10!
 
För smidig lägertrafik är det ytterst viktigt att man kommer till lägerområdet via väg 10, inte genom Tammela kyrkby. Navigatorn leder troligen de som kommer söderut längs väg två att köra via Tammela. Denna väg är smal och krokig och går genom lägerområdet och är besvärlig för t.ex. personer som kommer med husvagn. Därför är det för allas väl att följa instruktionerna.
De som kommer via väg två svänger till väg tio mot Hämeenlinna vid Autokeidas. Från korsningen vid Autokeidas är det ca 10 kilometer till Mustiala korsningen.
Infopunkten för lägret kommer att vara vid den ända av lägerområdet som vätter mot väg 10. Följ SRAL-skyltningen då du kommer till lägret. På lägerområdet finns trafikdirigering.
Lägerhändelserna sker alla på ett litet område. På lägerområdet bör man undvika onödig bilåkning. Mellanetapperna sker lätt till fots och ännu snabbare med t.ex. cykel eller skate-/longboard.
 
Radioamatörexamen
Radioamatörexamen kan utföras på lägret från torsdag till lördag vid bastugillesstugan fr.o.m. kl. 10.00. Anmälningar till Marko, OH8WM (egenanrop fungerar).
 
Lopptorg
På lägret finns ett övervakat lopptorg i tält. Lopptorget är öppet från tisdag till lördag kl. 10.00 – 18.00. Lopptorgets auktion hålls på söndag förmiddag. Mer information fås från tidningen Radioamatööri och Förbundets webbplats på adressen https://www.sral.fi.
Bredvid lopptorget finns ett flak för elektronikskrot, till vilket man fritt får föra och fritt får ta gammal apparatur.
 
Lägrets radioamatörstation
Lägrets radioamatörstation finns hela tiden i de besökande radioamatörernas användning under hela lägrets gång. Stationen finns nära husdjursparken. Toke, OH6RM, har Finlands 100 åriga självständighets jubileumsår till ära ordnat hundra meter mast. Lägerstationens anrop är OF100FI.
 
Försvarsmaktens avdelning
Pansarbrigadens militärradioamatörstation, OI3AI, finns belägen i en grön container nära lopptorget. Stationen har en funderande radioamatörstation för HF-, VHF- och UHF-frekvenser samt en presentation om Pansarbrigaden. Stationen är öppen från tisdag till söndag. Välkomna!
 
Inkvartering på lägret
Lediga rum och husvagnsplatser kan förfrågas via e-postadressen info snabela mustialankartano punkt fi eller från telefonnummer 040 535 3583. Tältplatser behöver inte bokas på förhand (förutom tälthotellet).
 
Tälthotell
På lägret finns möjlighet att övernatta i ”tälthotell” dvs. ett halvplutonstält. Ta med egen sovutstyrsel. Tälthotellplatser kan frågas av Matti, OH1FU (egenanrop fungerar). Övernattning kostar 5 euro/natt. Under lägrets gång kan tälthotellplatser bokas via lägrets infopunkt, ifall det finns utrymme i tälten.
 
Måltider
Dagligen erbjuds lunch klockan 11-13 och middag klockan 16-18. Därtill erbjuder Iso Piippu pubbmat fram till sent på kvällen och utomhus serveras bl.a. grillkorv. Hällstekta plättar serveras från tisdag till lördag klockan 18-20. Från Iso Piippu kan man även köpa frukost. I bastustrandens grillbyggnad och i de närliggande vindskydden finns möjlighet att själv grilla korv.
 
Lägerbastu
Duscharna i bastubyggnaden finns tillgängliga för lägerbesökarnas användning dygnet runt.
Lägerbastun är varm enligt följande:

  • kl. 0600–1000 morgonbastu
  • kl. 1800–2000 familjebastu
  • kl. 2000–0200 allmän bastu

 
* Det går ännu att anmäla sig till nödförstahjälpen kursen som ordnas under Finland 100 lägret *
Behärskar du första hjälpen färdigheterna? Förbundets medlemmar samt deras familjemedlemmar har möjligheten att genomgå en fyra timmars nödförstahjälpenkurs under Finland 100 jubileumslägret.
Kursen ordnas torsdag 6.7 kl. 12-16. Under kursen beaktas i synnerhet sådana olyckor som eventuellt inträffar för radioamatörer, såsom elstötar, fallande och brännskador. För kursen fås ett nöd första hjälpen intyg och kursen uppdaterar den ikraftvarande FH1- eller FH2-behörigheten.
Anmälning bör ske å det snaraste via webblankett, som finns på förbundets webbsidor på adressen https://www.sral.fi/ eller genom att kontakta förbundets kansli.
 
* Anmälningar till Stora Grisfesten *
På lördag kväll under Finland 100 jubileumslägret hålls den Stora Grisfesten i Iso Piippu. Till Grisfesten har man beställt en hel rökt gris. Deltagaravgiften är 25 euro. Supén inkluderar rökt griskött och två sorters sallad. Efter grisfesten ordnas en traditionell karaokekväll. Till grisfesten kan man anmäla sig via webblankett via sidorna för Finland 100 jubileumslägret på Förbundets webbplats.
 
* Moppetävling på lägret *
Moppetävlingen är en lägfull tävling för lägerdeltagarna. Tuna din moppe i festskick genom att måla den, med ledljus eller klä den t.ex. med päls och ta med till lägret. Den snyggaste moppens ägare belönas. Moppen behöver inte fungera för att kunna delta i tävlingen, bara den skiljer sig ur massan. För överdrifter och funktionalitet fås extra poäng.
 
* Delta i lägrets ITE-utställning *
Radioamatörernas historia började år 1921 som den del av Nuorten Voiman Liitto (NVL) under namnet N.V.L. Radioyhdistys. Att få bli medlem i NVL förutsatte att man sände in ett hobbyprov. Nu finns möjligheten att återuttliva denna fina tradition och bygga ett eget hobbyprov för ITE-utställningen.
För att förhandsuppskatta utställarmängden för ITE-utställning önskar förhandsanmälningar till Heikki, OH2BGX. Egenanrop fungerar. Förhandsanmälning är inte nödvändig, utan man kan givetvis anmäla sig vid lägret också.
Allmän klass för alla
Självbyggd apparatur som berör radioamatörverksamhet eller antenner som rymms på bord. Kopplingsschema och/eller funktionsbeskrivning med.
Ungdomsklasser
1) Roliga hobbyprover i Bonkanda, det räcker med att hobbyprovet på något vis berör radioamatörverksamhet och ryms på bordet. Hobbyproverna kan vara Bonkapparatur, mobilapparatur, tavlor osv. Även t.ex. fina smycken gjorda av komponenter ingår i serien. Hobbyprovet behöver inte fungera, lägg med en kort historia.
2) Egenbyggd fungerande apparatur (mekansk och/eller elektrisk). Hobbyprovet kan beröra radioamatörverksamhet, men detta är inte nödvändigt. Ett klarläggande kopplingsschema eller byggschema och en funktionsbeskrivning med.
Med tanke på säkerheten bör det beaktas att det i ungdomsserierna används orfarliga och giftfria komponenter, delar och färger, spänningen får vara högst 13,8 V och likström.
Reglerna i sin helhet i tidningen Radioamatööri 2/2017.
 
* Ansökan om rättigheterna att ordna Sommarlägret 2018 *
Vi söker en anordnare för sommarlägret 2018. Lägret är fyra dagar (to-sö).
Anordnaren kan fritt besluta om presentationsprogrammet. Oftast har lägrets egentliga programdagar varit fredag och lördag. Under lägret har även lopptorg och försäljningsutställningar ordnats.
Är din klubb instresserad av att ordna sommarläger? Ansökningar om arrangeringsrättigheter kan sändas på adressen toimisto snabela sral punkt fi eller till Finlands Radioamatörförbund rf, PB 44, 00441 HELSINGFORS. Ansökningstiden går ut 30.6.2017.
 
* Klubbarna meddelar *
OH3NE:s sommarläger
Klubbens sommarläger ordnas nästa veckoslut 16-18.6 i Kukkurankoski (KP11MV) i Riitiala, Ikalis. Egna matvaror med. Lägerstationen OF3TAM är igång på HF- och VHF-banden. Det finns möjlighet att fiska i Kukkurankoski. Reserveringen av inomhus logi och husvagnsplatser gick ut 2.6., men man kan givetvis komma på dagsbesök till lägret.
Körinstruktion: Att åka igenom Riitiala by leder iallafall inte en vilse, eftersom man inte svänger in på Luhalahtivägen, utan kör över Luhalahti vägen efter STOP-märket, dvs. så långt man kommer på den lilla vägen. Korsningen till Riitiala är ca 2 km från Mansoniemi bro och därefter till höger. Vi strävar till att placera ut vägvisare.
Det traditionella APRS-lägerobjektet OF3TAM visar en fram till platsen. Jour på repeatern och frekvensen 145,425 MHz. Välkomna.
 
OH4ACD årsmöte och Ottos dagar
Puulan Radio Club firar Ottos dagar på Hirvensalmi 23-25.6. Årsmötet hålls lördagen 24.6 kl. 13.00 vid Happostationen. Välkomna! Mer uppgifter på Facebook under Puulan Radio Club.
 
OH5AA:s sommarläger
Viitosten Kerho ordnar sommarläger 1-2.7.2017 i Niinlahti på Mussalo ö i Kotka. Information om lägret via klubbens webbsidor. Adress: oh5aa.esy.es. Klubben är igång under hela lägrets gång med anropet OF100FI/5. Välkommen!
 
OH3CRAC årsmöte
OH3CRAC håller sitt stadgeenliga årsmöte i samband med jubileumslägret Finland 100 i Mustiala, Tammela 8.7.2017. Mer specifik mötesplats och -tidpunkt meddelas på lägrets anmälningstavla.
 
* Grodorna kvackar detta veckoslut *
Aktivitet med QRP-riggar sker detta veckoslut, 16–18.6.2017. Evenemanget riktar sig främst till Frog- och Pixieriggar. Inga QRP-riggar vill uteslutas utanför evenemanget, så alla apparater vars sändareffekt är under fem watt kan användas vid CQ:ande. Det önskas även att de stationer som svarar åt QRP-stationerna använder låg sändareffekt.
De stationer somn deltar i evenemanget är QRV i mån av möjlighet från fredag 16.6 till söndag 18.6 mellan klockan 07-19 UTC. QRV är man på 7023 +- 500 kHz.
Det önskas även att stationerna som svarar åt QRP stationer använder låg sändareffekt eftersom en stark signal lätt stockar mottagningen i en Frog eller Pixie.
Evenemanget ordnas av Veijo, OH3NFC och Teemu, OH7KAA. Mer information finns i majnumret av tidningen Radioamatööri.
 
* Tävlingsnyheter *
Detta veckoslut tävlas All Asian DX Contest, Ukrainian DX Classic RTTY Contest, ARR BPSK63 Contest, IARU Region 1 50 MHz Contest, AGCW VHF/UHF Contest, Stew Perry Topband Challenge, Feld Hell Sprint, WAB 50 MHz Phone och Kid’s Day Contest.
Nästa tisdag 20.6 tävlas NAC 1,3 GHz.
Nästa veckoslut tävlas UFT QRP Contest, His Majesty King of Spain Contest, Ukrainian DX DIGI Contest och ARRL Field Day.
Tisdagen 27.6. står NAC 2,3 GHz + up i tur.
Första veckoslutet i juli tävlas SRAL:s grundtävling, RAC Canada Day Contest, FISTS Summer Slow Speed Sprint, Venezuelan Independence Day Contest, DL-DX RTTY Contest, Marconi Memorial HF Contest, Original QRP Contest och DARC 10-Meter Digital Contest.
 
* Nästa bulletin *
Nästa bulletin blir läst från OH6A i Vasa om två veckor, söndagen den 2 juli, klockan 15.00 finsk tid på 3720 kHz +- QRM.
 
Trevlig midsommar till alla bulletinlyssnare.

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media