Kanslibulletin 27/2017

Kanslibulletin på svenska läses på söndagar.
Kanslibulletin på svenska läses på söndagar klockan 15.00 finsk tid på frekvensen 3720 kHz (+/- QRM) LSB med anropsignalen OH6A.

Kanslibulletin 27/2017, 26.8.2017
 
INNEHÅLL
* SRAL:s medlemsanskaffningstävling 2017 *
* Förbundets kansli stängs tidigare 30.8 *
* Skräppost i rörelse *
* Behörighetsexaminatorer söks till tvåornas distrikt *
* Silent key *
* Klubbarna meddelar *
* Höstens radioamatörkurser *
* Följande radioorienteringsövningar *
* Traditionsradioevenemang i Lieksa 2.9.2017 *
* Modellplansevenemang vid Luftvärnsmuseet *
* Tävlingsnyheter *
* Nästa bulletin *
 
* SRAL:s medlemsanskaffningstävling 2017 *
 
Rekommendera SRAL medlemskap åt nya eller gamla hobbyister och du deltar i utlottningen av fina priser. Märk att de som blir medlemmar efter 1.9 får medlemsavgiften för återstoden av året för halva priset av den normala medlemsavgiften.
För varje ny medlem i vars anslutningsblankett en rekommenderares namn fyllts i får rekommenderaren en lottsedel. Skaffa alltså fler nya medlemmar och din vinstmöjlighet ökar.
För varje ny skaffad understödande medlem får rekommenderaren 10 lottsedlar! Fråga mer om stödmedlemskap från Förbundets kansli.
Utlottningen sker i december, så lottsedlarna bör tjänas in t.o.m. 6.12. Därtill får varje skaffare av nya medlemmar ett snyggt medlemsanskaffningsaward till sin vägg.
 
* Förbundets kansli stängs tidigare 30.8 *
Nästa onsdag, 30.8, stängs förbundets kansli redan kl. 14.00.
 
* Skräppost i rörelse *
Egenanropsadresserna har fått skräppost, i vars sändarfält bl.a. följande adresser förekommit: vmservice@nullsral.fi, vm@nullsral.fi, noreply@nullsral.fi osv. I meddelandets rubrik kan det ha funnits ”voice message”, ”scanned” eller motsvarande. Bilagorna har varit tvivelaktiga packade filer eller också har texten inkluderat länkar.
Det är inte fråga om meddelanden som sänts från förbundets kansli, och adresserna som meddelandena har sänts ifrån enligt sändarfältet existerar inte heller. Bilagorna i ifrågavarande meddelanden ska inte öppnas och klicka inte heller på länkarna.
 
* Behörighetsexaminatorer söks till tvåornas distrikt *
Till tvåornas distrikt söks 2-3 behörighetsexaminatorer. Behörighetsexaminatorn bör vara en radioamatör i allmän klass som har över fem års erfarenhet av radioamatörverksamget och som har ett gott rykte och i övrigt också är en pålitlig person. Behörighetsexaminatorn förbinder sig till att följa de instruktioner och regler som fastställts för examinatorerna.
Förbundets styrelse väntar på förslag på lämpliga personer som kunde vara behörighetsexaminatorer från klubbarna och enskilda personer i OH2-distriktet. Ifall du själv är intresserad av examinatorsuppgiften, behöver ansökan en rekommendation antingen av en klubb alternativt en eller flera enskilda raadioamatörer.
Förslagen kan sändas till adressen hallitus snabela sral punkt fi.
 
* Silent key *
Kansliet har nåtts av budet att vår amatörbroder Tuomo Tupala, SM0XCZ, lämnat oss.
Vi hedrar Tuomos minne med en stunds tystnad.
 
* Klubbarna meddelar *
OH1AA:s sommarläger
Turun Radioamatöörit ry ordnar sitt traditionella sommarläger i Tippsund i Tövsala 1-3.9.2017. Anmälningar till lägret samt inkvartering och måltider till Jouni, OH1CO, egenanrop eller telefon noll fyra noll 7710 420. Välkomna!
Ledningen
 
OH6AD:a höstläger
Keski-Suomen Radioamatöörit ry., OH6AD, ordnar sitt traditionella höstläger nästa veckoslut 1-3.9.2017. Klubben bjuder på soppa men tillägg lördagen 2.9. och även korv finns. Som kock fungerar Seppo, OH6FJA. I övrigt ordnas bespisningen på lägret av egna tilltugg.
I programmet är ett Field Day evenemang och givetvis bastubadande och trevliga diskussionsstunder.
Platsen är Leirikallio i Mämminiemi som ligger vid Päijänne strand. Adressen är Rappukalliontie 250, Toivakka. Det är även lätt att ta sig till lägret med båt.
Lägeravgifter finns inte, fritt inträde. Alla klubbens medlemmar, andra radioamatörer samt alla som är intresserade av hobbyn önskas varmt välkomna! Mer uppgifter fås från klubbens webbsidor på https://www.oh6ad.fi/.
 
OH3AC kallar personer intresserade av geocatching till Radiobacken lördagen 2.9.2017 kl. 13.00-
OH3AC bjuder in alla intresserade av geocaching, både radioamatörer och inte för att träffa varandra och stifta bekantskap med radioamatörverksamhet och radioamatörer. Hobbyn presenteras genom att berätta om dess hemligheter och visa hur man håller kontakter. Var och en har även själv möjligheten att uppleva nervositeten av att hålla sin första radiokontakt!
Platsen är Radiobackens Gamla Radiostation i Lahtis lördgen 2.9.2017 kl. 13.00. För presentation, kontakthållande, stiftande av bekantskap och diskussioner har tid reserverats fram till ca kl. 14.30, då de som önskar ännu har möjligheten att stifta bekantskap med Radio- och tv-museet, som stängs kl. 16.00.
Obligatorisk anmälning finns inte, men det önskas att de registrerade geocatching personerna anmäler sig via sina gemenskaper så att man kan förbereda sig på servering eller också kan anmälningar göras till adressen oh3ac snabela oh3ac punkt fi.
 
OH2AP:s höstläger
Välkommen till OH2AP:s traditionella höstläger lördagen den 16.9.2017. Lägret hålls i den mekant platsen Metsäpirtti vid Rusutjärvi strand. Adressen är Turaniementie 61, 04370 Rusutjärvi, Tusby kommun.
Lägret börjar med uppställande av antenner och station kl. 9. Morgonkaffe serveras. Sopplunch finns att fås ca kl. 12.00. OH2AP:s ordförande Jussi, OH3ZQ öppnar lägret kl. 13.00, efter vilket programandelen börjar och under vilken även en kaffepaus hålls.
Program

  • Amatörradioteknikens utvecklingssteg 1917-1967, Heikki, OH2BGX
  • Exempel på gamla QSL. Jussi, OH3ZQ
  • Klubbens besök till St. Petersurg och Popovmuseet i maj 2017 genom bilder och ord Jarmo, OH2GJL och Aarno, OH2HAI
  • Kinas rymdcenter, Arska, OH2EC

Även detta år medför lotteriet tilläggsspänning. På lägret finns även ett lopptorgsbord.
Efter kl. 17.00 är bastun varm. Resten av kvällen spenderas vid kvällslägerelden med bl.a. korvgrillning.
Lägeravgiften är 15 euro och inkluderar program, måltid, kaffe och bastubadande.
Välkommen!
 
OH3AC Ruskaläger i Messilä fr-sö 22-23.9.2017
Lahden Radioamatöörikerho ry, OH3AC håller i år sitt traditionella och populära Ruskaläger som Högplatsläger i Messilän tapahtumakartano och skidcentret i Hollola. Boka redan fr-lö 22-23.9.2017 i din kalender och kom för att njuta av högklassigt program.
 
* Höstens radioamatörkurser *
Keski-Uudenmaan Radioamatöörit ry, OH2AP, ordnar en radioamatörkurs i Järvenpää. Kursen inleds måndag 11.9 klockan 18.00. Platsen är klubbutrymmena i Järvenpään Seuratalo vid adressen Mannilantie 20. Mer information fås från klubbens webbsidor på adressen http://oh2ap.fi/ under punkten ”kurser”.
Turun Radioamatöörit ry., OH1AA, ordnar en radioamatörkurs som inleds onsdagen 4.10.2017. Platsen är Klubbutrummena i Sommelo, på adressen Sommelontie 61. Kurskvällarna är onsdagar kl. 18.00 och kursen varar ungefär två timmar varje kväll. Kursen inkluderar 11 kvällar. Under sista kvällen ordnas radioamatörexamen. Kursens pris är 50 euro. Priset inkluderar studiematerialet.
 
* Följande radioorienteringsövningar *
Söndagen 27.8 ordnas Fox-oring-övningar i Hertonäs, Helsingfors, kl. 10.00 – 13.00. Samling via parkeringsplatsen till Hertonäs idrottspark. Adressen är Igelkottsvägen 12.
Välkommen med på övningarna. Mer information fås från adressen http://ardf.pp.fi/.
 
* Traditionsradioevenemang i Lieksa 2.9.2017 *
Pohjois-Karjalan radiokerho bygger upp en traditionsradiostation i Lieksan Rukajärvikeskus lördagen 2.9.2017. Stationens anrop är OI7AX. Frekvensen 3680 kHz (SSB). Stationen är QRV kl. 10.00 – 15.00.
Därtill sker aktivitet via repeatern i Koli med nyare radioutrustning och anropet är OI7AX.
Välkomna med.
 
* Modellplansevenemang vid Luftvärnsmuseet *
Vid Luftvärnsmuseet i Tusby ordnas ett modellplansveckoslut 26-27.8.2017. Under veckoslutets lopp presenterar OH2AP teamet radioamatörverksamhet vid museet. Under evenemanget finns även presentation av DX-lyssnande samt hobbylopptorg.
Söndagen 27.8 är en ”hobbydag”. Museet är öppet kl. 11.00 – 17.00. Under dagens lopp ordnas flygande av modellplan med simulator, bygguppvisningar av miniatyrmodeller, missilskjutning med simulator samt flyguppvisningar ifall vädret tillåter. Deltagaravgiften är 5 euro/dag, inkluderande inträdesavgift till museet.
Museets adress är Klaavolantie 2, 04300 Tusby. Mer information från adressen: http://www.ilmatorjuntamuseo.fi.
 
* Tävlingsnyheter *
Detta veckoslut tävlas ALARA Contest, SCC RTTY Championship, W/VE Islands QSO Party och YO DX HF Contest.
Nästa veckoslut tävlas IARU Region 1 Field Day, G3ZQS Memorial Straight Key Contest, CWOps CW Open, All Asian DX Contest, Russian RTTY WW Contest, Wake-Up! QRP Sprint, RSGB SSB Field Day, AGCW Straight Key Party och PODXS 070 Club Jay Hudak Memorial 80m Sprint.
 
* Nästa bulletin *
Nästa bulletin läses från OH6A i Vasa om en vecka, söndagen den 3 september klockan 15.00 finsk tid på 3720 kHz +- QRM.
 
Bulletinredaktör: Annika Salmenlinna, OH2HSJ.
Översättare: Patrik Willför, OH6GDX

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media