Kanslibulletin 28/2017

Kanslibulletin på svenska läses på söndagar.
Kanslibulletin på svenska läses på söndagar klockan 15.00 finsk tid på frekvensen 3720 kHz (+/- QRM) LSB med anropsignalen OH6A.

 
Kanslibulletin 28/2017, 02.09.2017
INNEHÅLL
* Höstdagarna i Tammerfors *
* Förbundets stadgeenliga höstmöte *
* SRAL:s medlemsanskaffningstävling 2017 *
* Behörighetsexaminatorer söks till tvåornas distrikt *
* Inga audiofiler från Förbundet *
* Klubbarna meddelar *
* Höstens radioamatörkurser *
* NM i Radioorientering i Finland *
* Tävlingsnyheter *
* Nästa bulletin *
 
* Höstdagar i Tammerfors *
Finlands Radioamatörförbunds höstdagar arrangeras 18.11.2017 i Tammerfors. Arrangör är Tampereen Radioamatöörit ry, OH3NE.
Största delen av programmet går av stapeln på Tampereen Seudun Ammattiopisto Tredu i Hervanta. I september numret av tidningen Radioamatööri finns tilläggsinformation bl.a. om anmälningen till kvällsfesten.
Info om evenemanget och logi är även på kommande till förbundets websidor samt OH3NE:s sidor.
Söndagen efter höstdagarna 19.11. arrangerar Radio Hami en öppen workshop. Närmare programm samt anmälningsinfo kommer senare.
 
* Förbundets stadgeenliga höstmöte *
Finlands Radioamatörförbunds stadgeenliga höstmöte hålles i Tammerfors i anknytning till Höstdagarna. Mötesplatsen är yrkesinstitutet Tredu i Hervanta. Adressen är Hepolamminkatu 10.
Skriftliga petitioner ämnade till höstmötet bör vara styrelsen till handa senast 15.9.2017.
Petitionen bör vara undertecknad av minst tio av förbundets medlemmar. De skickas till adressen Finlands Radioamatörförbund rf, styrelsen, PB 44, 00441 HELSINGFORS.
 
* SRAL:s medlemsanskaffningstävling 2017 *
Rekommendera SRAL medlemskap åt nya eller gamla hobbyister och du deltar i utlottningen av fina priser. Märk att de som blir medlemmar efter 1.9 får medlemsavgiften för återstoden av året för halva priset av den normala medlemsavgiften.
För varje ny medlem i vars anslutningsblankett en rekommenderares namn fyllts i får rekommenderaren en lottsedel. Skaffa alltså fler nya medlemmar och din vinstmöjlighet ökar.
För varje ny skaffad understödande medlem får rekommenderaren 10 lottsedlar! Fråga mer om stödmedlemskap från Förbundets kansli.
Utlottningen sker i december, så lottsedlarna bör tjänas in t.o.m. 6.12. Därtill får varje skaffare av nya medlemmar ett snyggt medlemsanskaffningsaward till sin vägg.
 
* Behörighetsexaminatorer söks till tvåornas distrikt *
Till tvåornas distrikt söks 2-3 behörighetsexaminatorer. Behörighetsexaminatorn bör vara en radioamatör i allmän klass som har över fem års erfarenhet av radioamatörverksamget och som har ett gott rykte och i övrigt också är en pålitlig person. Behörighetsexaminatorn förbinder sig till att följa de instruktioner och regler som fastställts för examinatorerna.
Förbundets styrelse väntar på förslag på lämpliga personer som kunde vara behörighetsexaminatorer från klubbarna och enskilda personer i OH2-distriktet. Ifall du själv är intresserad av examinatorsuppgiften, behöver ansökan en rekommendation antingen av en klubb alternativt en eller flera enskilda raadioamatörer.
Förslagen kan sändas till adressen hallitus snabela sral punkt fi.
 
* Inga audiofiler från Förbundet *
Det finns skräppost i cirkulation där i avsändarfältet finns adressen vmservice@nullsral.fi. Rubriken börjar med orden ”new voice message”.
Förbundets kansli skickar inga audiofiler till någon, och ingen vmservice@nullsral.fi adress finns. Öppna ej bilagor eller länkar som finns i meddelandet.
 
* Klubbarna meddelar *
OH2AP:s höstläger
Välkommen till OH2AP:s traditionella höstläger lördagen den 16.9.2017. Lägret hålls i den mekant platsen Metsäpirtti vid Rusutjärvi strand. Adressen är Turaniementie 61, 04370 Rusutjärvi, Tusby kommun.
Lägret börjar med uppställande av antenner och station kl. 9. Morgonkaffe serveras. Sopplunch finns att fås ca kl. 12.00. OH2AP:s ordförande Jussi, OH3ZQ öppnar lägret kl. 13.00, efter vilket programandelen börjar och under vilken även en kaffepaus hålls.
Program

  • -Amatörradioteknikens utvecklingssteg 1917-1967, Heikki, OH2BGX
  • Exempel på gamla QSL. Jussi, OH3ZQ
  • Klubbens besök till St. Petersurg och Popovmuseet i maj 2017 genom bilder och ord Jarmo, OH2GJL och Aarno, OH2HAI
  • Kinas rymdcenter, Arska, OH2EC

Även detta år medför lotteriet tilläggsspänning. På lägret finns även ett lopptorgsbord.
Efter kl. 17.00 är bastun varm. Resten av kvällen spenderas vid kvällslägerelden med bl.a. korvgrillning.
Lägeravgiften är 15 euro och inkluderar program, måltid, kaffe och bastubadande.
Välkommen!
 
OH3AC Ruskaläger i Messilä fr-sö 22-23.9.2017
Lahden Radioamatöörikerho ry, OH3AC håller i år sitt traditionella och populära Ruskaläger som Högplatsläger i Messilän tapahtumakartano och skidcentret i Hollola. Boka redan fr-lö 22-23.9.2017 i din kalender och kom för att njuta av högklassigt program.
 
* Höstens radioamatörkurser *
Keski-Uudenmaan Radioamatöörit ry, OH2AP, ordnar en radioamatörkurs i Järvenpää. Kursen inleds måndag 11.9 klockan 18.00. Platsen är klubbutrymmena i Järvenpään Seuratalo vid adressen Mannilantie 20. Mer information fås från klubbens webbsidor på adressen http://oh2ap.fi/ under punkten ”kurser”.
Turun Radioamatöörit ry., OH1AA, ordnar en radioamatörkurs som inleds onsdagen 4.10.2017. Platsen är Klubbutrummena i Sommelo, på adressen Sommelontie 61. Kurskvällarna är onsdagar kl. 18.00 och kursen varar ungefär två timmar varje kväll. Kursen inkluderar 11 kvällar. Under sista kvällen ordnas radioamatörexamen. Kursens pris är 50 euro. Priset inkluderar studiematerialet.
 
* NM tävlingarna i radioorientering i Finland *
Öppna Nordiska Mästerskapstävlingarna i radioorientering för år 2018 arrangeras i Finland 3.- 5.8.2018. Evenemanget består av två 3,5 MHz och en 144 MHz tävlingar. Tävlingsplatsen är Idrottsinstitutet Kisakeskus i Raseborg.
Välkommen med. Tilläggsinfo om anmälning, logi och tävlingsavgift finns på adressen http://ardf.pp.fi/.
 
* Tävlingsnyheter *
Detta veckoslut tävlas IARU Region 1 Field Day, G3ZQS Memorial Straight Key Contest, CWOps CW Open, All Asian DX Contest, Russian RTTY WW Contest, Wake-Up! QRP Sprint, RSGB SSB Field Day, AGCW Straight Key Party och PODXS 070 Club Jay Hudak Memorial 80m Sprint.
Nästa tisdag 5.9. står NAC VHF och nästa torsdag 7.9. NAC 10m i turen.
Nästa veckoslut tävlas Kulikovo Polye Contest, FOC QSO Party, WAE DX Contest, ARRL EME Contest, SARL Field Day Contest, SKCC Weekend Sprintathon, Russian Cup Digital Contest, North American Sprint, Swiss HTC QRP Sprint och Classic Exchange.
 
* Nästa bulletin *
Nästa bulletin sänds om en vecka söndagen 10. september kl. 15.00 Finsk tid på frekvensen 3720 kHz +- QRM.
 
Bulletinredaktör: Annika Salmenlinna, OH2HSJ
Översättare: Teppo Meriluoto, OH6GSB

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media