Finlands Radioamatörförbunds kanslibulletin 31/2023, 19.8.2023

Denna bulletin läses lördagen den 19 augusti 2023 kl 15:00 finsk tid, beroende på konditionerna, på frekvenserna 3685 kHz och 7070 kHz. Bulletinen läses från Grankulla med anropet OH2K.

INNEHÅLL

Förbundets vårmöte hålls den 30 september.

Ansökan om arrangörsrätt för förbundets sommarläger 2025 har öppnats

Kansliets öppettider efter sommaren

International Lighthouse/Lightship Weekend 19-20 augusti

Silent key

Turun Radioamatöörit ry. OH1AA sommarläger 18-20 augusti

Hämeenlinnan Radioamatöörits pryltorg den 27 augusti

OH2AP anordnar en kurs för elementär klass under hösten

POLAR-lägret anordnas igen 29 september till 1 oktober

Tävlings- och DX-nyheter

Förbundets vårmöte hålls den 30 september

Förbundets vårmöte hålls lördagen den 30 september. i Jyväskylä. Det är även möjligt att delta i mötet på distans utan föranmälan. Kallelsen till mötet publiceras i RA-tidningen 4/2023.

Ansökan om arrangörsrätt för förbundets sommarläger 2025 har öppnats

Ansökan om arrangörsrätt för förbundets sommarläger 2025 har öppnats för medlemsklubbarna. Ansökningarna bör upprättas enligt separata ansökningsanvisningar. Ansökningsanvisningar och mall för sommarlägerkontrakt fås på begäran från förbundets kansli.

Ansökningarna ska lämnas in till förbundets kansli senast den 31 oktober 2023 per adress toimisto@nullsral.fi

Kansliets öppettider efter sommaren

Kansli- och telefontiderna är huvudsakligen mån-tis klockan 9-15 och tors-fre ​​klockan 9-15. På onsdagar och helger är kansliet stängt och genom att ringa i förväg kan du säkerställa att en kontorsanställd finns på plats. Undantagsvis, vecka 35, är kansliet stängt tis 29.8 och öppet ons 30.8. Du når kontorsanställda via e-post på toimisto@nullsral.fi.

International Lighthouse/Lightship Weekend 19-20 augusti

Evenemanget börjar den 19 augusti klockan 00:01 UTC och slutar den 20 augusti klockan 24:00 UTC.

Anmälda från Finland hittills: OH1AH Utö, OH1AM Kylmäpihlaja, OH3JJ Isokari, OI6VKL Sälgrund och OH5B Luovukkaluoto.

Mer information på ILLW:s hemsida

Silent key

Förbundet har nåtts av budet att våra radioamatörkollegor Rauno Rapo OH9RR, Klas Björkvall OH2MBX och Pentti Hyvärinen OH6DZ lämnat oss. Vi hedrar Raunos, Klas och Penttis minne med en stunds tystnad.

Turun Radioamatöörit ry. OH1AA:s sommarläger 18-20 augusti

Turun Radioamatöörit OH1AA arrangerar sitt traditionella sommarläger i Tövsala (Taivassalo), Tippsund den 18-20 augusti.

För information om inkvartering:

Jouni Anttila OH1CO 040 7710420

oh1co@nulloh1aa.net

Hämeenlinnan Radioamatöörits pryltorg den 27 augusti

Hämeenlinnan Radioamatöörit ry, OH3AA, anordnar återigen det populära pryltorget i klubbhuset på Hakapellontie i Tavastehus söndagen den 27 augusti 2023 mellan kl. 09.00 och 15.00. Beroende på vädret kan en stratosfärisk ballongflygning anordnas.

Det finns ett fåtal platser för husbilar/husvagnar på klubbhusets gård så det är möjligt att bo där från fredag ​​25.8 efter särskild överenskommelse. För boende, vänligen kontakta klubbens funktionärer exempelvis per e-post oh3aa@nullsral.fi

Mer information om evenemanget finns på klubbens hemsida

OH2AP anordnar en kurs för elementär klass under hösten

Keski-Uudenmaan radioamatöörit OH2AP anordnar en kurs för avläggande av examen för elementärklass 5.9-17.10. Kursen går som hybridkurs varje tisdag kl. 18.00-20.00. Mera information och anmälan: oh3fr@nullsral.fi

POLAR-lägret anordnas igen 29 september till 1 oktober

I år anordnar Finlands Radioamatörförbunds ungdomsteam ett POLAR-läger för ungdomar från 29 september till 1 oktober i Kekäleniemi, Kouvola. Den här gången är lägrets tema digimoderna! På lägret kommer du att lära känna olika digimoder, varefter du kan testa dem utförligt på radiofrekvenserna.

Deltagaravgiften är för förbundets medlemmar 30 €, inklusive boende, måltider och program. Betalning sker kontant till arrangörerna på plats. Lägret vänder sig i första hand till SRAL:s ungdomsmedlemmar i åldern 15-28 år, men även andra är välkomna om det finns plats. Lägeravgiften för icke-medlemmar är 40 €. Till exempel kan högskolestuderande vid behov få hjälp med resekostnaderna.

Du får all behövlig information om lägret efter anmälan cirka ett par veckor innan lägret.

Anmäl dig nu till lägret på ungdomsteamets blogg

Tävlings- och DX-nyheter

I helgen är det möjligt att köra sydamerikanska militära radioamatörstationer i CVA DX Contest. CVA DX är en internationell radiotävling som anordnas av den brasilianska arméns kommunikationsskola, och nu är det CW-delen av tävlingen som står på tur.

Det är blå och vita färger på DX-fronten när Marko OH2LGW besöker station TZ4AM i Mali. Marko arrangerar söndagen den 20 augusti OH-mottagning på SSB med start kl 12:00 finsk tid. Startfrekvensen är 14,267 kHz. Övriga frekvenser, beroende på konditionerna, 21.245, 24.945 och 28.450 kHz.

. . . _ . _

Nästa bulletin läses lördagen den 26 augusti 2023 kl. 15.00 finsk tid, beroende på konditionerna, på frekvenserna 3685 kHz och 7070 kHz. Bulletinen läses från Jyväskylä med anropet OH6K.

Bulletinen har sammanställts av Laura Rosten. Svensk översättning: Jan Jylhä OH1NDA

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media