Suomen Radioamatööriliiton toimiston tiedote 4/2023, 28.1.2023

Tämä bulletiini luetaan lauantaina 28.1.2023 klo 15.00 Suomen aikaa kelien mukaan taajuuksilla 3685 kHz ja 7070 kHz. Bulletiini luetaan Turusta tunnuksella OH1T.

AIHEET

Hämeenlinnan radioamatöörit ry:n kerhoilta

22nd DX & Contest Meeting -risteily

Kotimainen WhatsApp OH DX-vihjeklusteri avattu

Radiokerhot tiedottavat vuosikokouksista

Liiton etäasemalle uutta kalustoa

HF-viestiliikenneharjoitus järjestetään 17.–18.3.

Silent key

Kilpailu- ja DX-uutisia

Hämeenlinnan radioamatöörit ry:n kerhoilta

Hämeenlinnan radioamatöörit ry järjestää kerhoillan 6.2. maanantaina klo 18-20 Hämeenlinnan keskustassa ”Kumppanuustalossa”. Kerhoillan puhuja on Martti Laine OH2BH luentoaiheenaan: DX-MIEHET IARU:N LÄHETYSTÖISSÄ – ALBANIA, ZA & KOSOVO, Z6.

Katso tarkemmat tiedot tapahtumasta kerhon nettisivuilta.

Yhteyshenkilönä toimii Jorma OH2KI, puhelin 040 869 7101.

22nd DX & Contest Meeting -risteily

Vaihda radioaallot keväisiin Itämeren aaltoihin! DX & Contest meeting pidetään M/S Silja Symphonylla reitillä Helsinki-Tukholma-Helsinki 14.4.-16.4.

Lisätietoja ilmoittautumisesta ja ohjelmasta helmikuun alkupuolella. Stay tuned!

Tervetuloa mukaan!

OHDXF & CCF

Kotimainen WhatsApp OH DX-vihjeklusteri avattu

WhatsApp’ssa on avattu kotimainen OH DX-vihjeklusteri-ryhmä. Klusterilla voi antaa DX-vihjeitä ja ne näkyvät vain muille ryhmässä oleville. Ryhmä toimii samalla tavalla kuin jo tunnetut ”Hamit.fi, ”OHFF Cluster” ym. WhatsApp-ryhmät. Monessa maassa on jo vastaava WhatsApp-klusteri.

OH DX-vihjeklusteri sopii mainiosti antamaan apua muille OH-asemille harvinaisten DX-asemien löytämisessä sekä vihjeissä siitä, mistä DX-peditio kuuntelee. Bouvet-operaation alkaessa muutaman päivän kuluttua, OH DX-vihjeklusteri helpottaa varmasti yhteyden saamista. OH DX-vihjeklusterilla on sallittu myös pienimuotoinen keskustelu – sordiinolla, muita häiritsemättä.

Klusterille voi liittyä kutsulinkillä. Linkin löydät bulletiinin nettiversiosta sekä mm Radioamatöörit-Facebook-ryhmästä. WhatsApp-ryhmä avattiin muutama päivä sitten ja liittyneitä, DX-nälkäisiä on mukana jo yli 60. Tule tekemään uutta DX-kulttuuria.

Radiokerhot tiedottavat vuosikokouksista

Teljän Radioamatöörit ry:n OH1AF – OH1AB – OH1F vuosikokous järjestetään 1.2. klo 19.00 radiokerhon tiloissa osoitteessa Vanha Raumantie 705, Pori. Kokouksessa käsitellään yhdistyksen sääntöjen määräämät asiat. Kahvitarjoilu. Kokoukseen järjestetään myös etäosallistumismahdollisuus.

Iisalmen Radiokerho ry:n OH7AI:n sääntömääräinen vuosikokous pidetään 12.2. klo 14.00 Timo Hyvösen OH7LMQ:n luona osoitteessa Ukonahontie 160, Iisalmi.

Hämeenlinnan Radioamatöörit ry:n, OH3AA, vuosikokous pidetään maanantaina 13.2.klo 18:00 kerhotalolla osoitteessa Hakapellontie 95, 13430 Hämeenlinna. 

Tampereen Radioamatöörit ry:n sääntömääräinen vuosikokous pidetään 20.02. klo: 18.00 kerhohuoneella Pyynikin näkötornilla. Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset kokousasiat. Kokouksen yhteydessä järjestetään jäsenille kahvittelu. Kokoukseen on mahdollista osallistua etänä käyttäen Zoom-yhteyssovellusta. Mikäli jäsen haluaa osallistua yhdistyksen kokoukseen etänä, tulee hänen ilmoittautua kokoukseen ennakkoon 17.02.2023 mennessä osoitteeseen hallitus@nulloh3ne.fi.

Elimäen Radioamatöörikerho ry, OH5AE:n vuosikokous 4.3. klo 14:00.

Elimäen Radioamatöörikerho ry:n vuosikokous pidetään yhteisötila Puljulla (Elimäen vanha kunnantalo) lauantaina 4.3. alkaen klo 14:00. Esillä sääntömääräiset vuosikokousasiat.

Tervetuloa!

Liiton etäasemalle uutta kalustoa

Suomen Radioamatööriliiton Padasjoella sijaitsevalle etäasemalle OH2A on asennettu uusi Icom IC-7610-radio. Radion sponsoroi SRAL:n etäasemakäyttöön suomalainen radioamatöörilaitteiden jälleenmyyjä Koneita.com. Liitto esittää kiitokset yhteistyöstä Koneita.com:in Jyrki Niemiselle OH6CS!

SRAL:n jäsenenä pääset käyttämään etäasemaa pyytämällä asemalle henkilökohtaisen käyttäjätunnuksen. Katso tarkemmat ohjeet tunnuksen hankkimisesta sekä muista käyttöehdoista etäasemat-sivulta. Huomaa myös, että etäaseman käyttöön vaaditaan vähintään perusluokan radioamatöörin pätevyys.

Silent key

Tietoomme on tullut radioamatöörikollegamme Mauri Vainion, OH3HTI poismeno. Kunnioitamme Maurin muistoa hetken hiljaisuudella.

HF-viestiliikenneharjoitus järjestetään 17.–18.3.

Pohjois-Karjalan radiokerho ry järjestää valtakunnallisen viestiliikenneharjoituksen 17.- 18.3. MPK  Savo–Karjalan Joensuun koulutuspaikan tuella. Harjoituksessa liikennöidään HF-, VHF- ja UHF-taajuuksilla eri puolille Suomea.

Lisätietoa ja ilmoittautumiset harjoitukseen 3.3.2023 mennessä MPK:n nettisivuillta. Myös Tommi OH7JJT antaa lisätietoja tarvittaessa. Tervetuloa mukaan!

Kilpailu- ja DX-uutisia

Viime sunnuntaina pidettiin SM-sarjan uusi kilpailu, Talvikisa. Aamulla workittiin CW:llä, keskipäivällä RTTY:llä ja illansuussa SSB:llä. Kilpailussa oli kaksi uutuutta:  bandeina oli 160 m ja 80 m ja perusluokkalaisista sai tuplapisteet. Kumpikin uutuus otettiin hyvin

vastaan ja erityisesti SSB:llä oli useita perusluokkalaisia. Muista lähettää loki viimeistään suununtaina 29.1. Cabrillo muodossa osoitteeseen timo.oh5llr@nullgmail.com.

Tänä viikonloppuna kisataan vuoden tärkein 160 metrin bandin kilpailu, CQWW160 Contest ja sen CW-osuus. Jos haluat workkia kilpailuja myös päiväsaikaan, hyvän mahdollisuuden tarjoavat esimerkiksi Ranskan HF-mestaruuskilpailu REF Contest ja Belgian radioamatööriliiton UBA Contest. RTTY-kisailijoilla on vuorossa brittien järjestämä BARTG Sprint Contest.
Bouvetin retkikuntaa 3Y0J odotetaan ääneen viikon sisällä. Bouvetin keliennusteisiin voit tutustua Jarin OH6BG:n esittämän webinaarinauhoitteen avulla, joka löytyy liiton sivuilta. Samoihin aikoihin aktivoituu myös Most Wanted -listan numero 64 eli Burundi asematunnuksella 9U4WX.

. . . _ . _

Seuraava bulletiini luetaan lauantaina 4.2.2023 klo 15.00 Suomen aikaa kelien mukaan taajuuksilla 3685 kHz ja 7070 kHz. Bulletiini luetaan Lapualta tunnuksella OH6SRAL.

Bulletiinin kokosi Laura Rosten

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media