SRAL100 – 100v-juhlatoimikunnan tiedote

SRAL 100 vuotta

Suomen Radioamatööriliitto SRAL täyttää 100 vuotta vuonna 2021

Merja Koivaara, OH1EG

SRAL 100v -toimikunta on kerännyt ideoita ja ajatuksia juhlavuoden tapahtumiksi viime vuosina. Toimikunnan ideoimana alettiin julkaista Radioamatöörikalenteria ja tämän vuoden kalenteri on  järjestyksessä neljäs. Liiton 100 v historiikki ilmestyy vuoden 2021 tammikuussa. Kirjan julkaiseminen on siten juhlavuoden ensimmäinen  merkittävä tapahtuma. Kirjatoimikunnan puheenjohtajana ja  yhteyshenkilönä kirjoittajaan Johanna Pulkkiseen toimii Ritva Korjus, OH2CX.
Viime marraskuussa liiton hallitus vahvisti SRAL100-juhlatoimikunnan kokoonpanon. Toimikunta laati viime vuoden lopulla alustavan toimintasuunnitelman juhlavuoden tapahtumiksi. Vuodelle on tehty myös viestintäsuunnitelma. Toimintasuunnitelmaa täsmennetään tulevissa juhlatoimikunnan kokouksissa. Eri tapahtumia varten perustetaan alatoimikuntia juhlatoimikunnan avuksi.
Kerhoille lähetetään tänä vuonna tietoiskuja tulevan vuoden tapahtumista ja mm pyydetään ideoita eri tapahtumien toteuttamiseen.
Juhlavuoden tapahtumia tulee olemaan pitkin vuotta jokaisena kuukautena jotakin. Tapahtumista tiedotetaan laajasti ja siten saadaan juhlinnan oheistuotteena näkyvyyttä Liiton toiminnalle ja samalla koko harrastukselle. Päätavoite ei ole harrastuksen markkinointi, vaan juhlistaa vuotta jäsenten ja eri yhteistyötahojen kanssa. Liiton jäsenille tiedotetaan juhlavuoden tapahtumista RA -lehdessä, bulletiineissa, kerhojen sähköpostitiedotteilla, näillä verkkosivulla http://sral.info/sral100 sekä liiton tapahtumissa.

LIPUTUSPÄIVÄ KESKIVIIKKONA 15.9.2021

Syyskuun 15. päivänä 1921 pidettiin kokous, jossa N.V.L Radioyhdistyksen lopulliset säännöt hyväksyttiin ja Leo Lindell valittiin ensimmäiseksi yhdistyksen puheenjohtajaksi. Huhtikuussa samana vuonna oli ollut yhdistyksen perustava kokous. Tammikuussa 1924 yhdistys muutti nimensä Suomen Radioamatööriliitto N.V.L ja vuonna 1926 syntyi itsenäinen Suomen Radioamatööriliitto, kun se erosi N.V.L.:n alaisuudesta.
Kesällä 2019 Liiton kesäleirillä Petäyksessä toimikuntien yhteispalaverissa tehtiin erinomainen ehdotus liputuspäivästä juhlavuonna. Koko maassa liputetaan juhlavuoden jonain päivänä! Liputuspäiväksi valikoitui päivä, jolloin yhdistys järjestäytyi ja toiminta alkoi tasan sata vuotta aiemmin, eli 15.9.2021.
Yleinen liputtaminen on näyttävä ja huokea tapa tuoda julkisuutta Liitolle, kunhan liputuspäivä saadaan lanseerattua ympäri maata mahdollisimman kattavasti. Liputuspäivinä usein ihmetellään, että miksi tänään liputetaan? Niinpä Liiton liputuspäivästä tullaan tiedottamaan laajasti lehdistölle ja muuhun mediaan. Jotta mahdollisimman moni Suomen lippu nostetaan salkoon tuona päivänä, asiasta tiedottaminen aloitetaan ajoissa. Liiton jäsenkerhot ympäri maata ovat tässä avainasemassa. Kerhot voivat paikallisella tasolla huolehtia siitä, että liputus tapahtuu kerhoilla, kotona, taloyhtiöissä, oppilaitoksissa, työpaikoilla, jne. Myös tietysti yksittäiset jäsenet voivat vaikuttaa asiaan.
Juhlatoimikunta valitsi marraskuisessa kokouksessaan puheenjohtajaksi Merja Koivaaran, OH1EG ja sihteeriksi/tiedottajaksi Annika Salmenlinnan OH2HSJ. Muut juhlatoimikunnan jäsenet ovat: Jan Jylhä, OHNDA, Heikki Lempola, OH2BGX, Era Koivumäki. OH2CV, Lasse Latva OH3HZB ja Anita Ritmala OH5ZN.
Takaisin SRAL 100 vuotta -sivustolle

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media