Muistathan liputuspäivän 15.9.2021?

Suomen lippu, sininen risti valkoisella pohjalla.
Syyskuussa 2021 vedetään lippu salkoon 100-vuotiaan Suomen Radioamatööriliiton kunniaksi. Yleinen liputtaminen on näyttävä ja huokea tapa tuoda julkisuutta Liitolle. Vedäthän sinäkin lipun salkoon kotonasi tai puhut taloyhtiössäsi, työpaikallasi tai oppilaitoksessasi asian puolesta. Muistakaa liputus myös kerholla, jos siihen on mahdollisuus, ja levittäkää sanaa liputuksesta kerhon jäsenten ja muiden radioamatöörituttavienne keskuudessa.

Miksi 15.9.?

Ilmari Jäämaan aloitteesta koottiin NVL-Radiomiesryhmä, josta syntyi N.V.L. Radioyhdistys. Yhdistyksen perustava kokous oli huhtikuussa 1921. Yhdistyksen säännöt hyväksyttiin lopullisesti ja Leo Lindell valittiin ensimmäiseksi puheenjohtajaksi 15.9.1921 pidetyssä kokouksessa. Tammikuussa 1924 yhdistys muutti nimensä muotoon Suomen Radioamatööriliitto N.V.L. ja vuonna 1926 syntyi itsenäinen Suomen Radioamatööriliitto, kun se erosi Nuoren Voiman Liiton alaisuudesta.

SRAL 100 -sivulle