Liputamme 15.9. satavuotiaan Suomen Radioamatööriliiton kunniaksi

Suomen lippu, sininen risti valkoisella pohjalla.

Kutsumme kaikkia radioamatöörejä nostamaan lipun salkoon keskiviikkona 15.9. Tule mukaan juhlistamaan tällä arvokkaalla tavalla liittomme satavuotista taivalta. Liputtaa voi niin kotona, oppilaitoksessa, kerholla kuin työpaikallakin.

Miksi 15.9.?

Ilmari Jäämaan aloitteesta koottiin NVL-Radiomiesryhmä, josta syntyi N.V.L. Radioyhdistys. Yhdistyksen perustava kokous oli huhtikuussa 1921. Yhdistyksen säännöt hyväksyttiin lopullisesti ja Leo Lindell valittiin ensimmäiseksi puheenjohtajaksi 15.9.1921 pidetyssä kokouksessa. Tammikuussa 1924 yhdistys muutti nimensä muotoon Suomen Radioamatööriliitto N.V.L. Vuonna 1926 syntyi itsenäinen Suomen Radioamatööriliitto, joka samalla erosi Nuoren Voiman Liiton alaisuudesta.

SRAL 100 -sivulle

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media