Suomen Radioamatööriliiton toimiston tiedote 42/2022, 29.10.2022

Tämä bulletiini luetaan luetaan lauantaina 29.10.2022 klo 15.00 Suomen aikaa kelien mukaan taajuuksilla 3685 kHz ja 7070 kHz. Bulletiini luetaan Jyväskylästä tunnuksella OH6K.

AIHEET

Kutsu Liiton sääntömääräiseen syyskokoukseen 19.11.2022 Helsingissä

Liiton puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten vaalit 2022

Liiton kesäleirien vuosien 2023 ja 2024 järjestelyoikeuksien haku

Liiton toimiston henkilöstömuutokset ja marraskuun toimistopalveluajat

Liiton toimistolle haetaan työntekijää

Worki mistä tahansa – SRAL:n uusi etäohjattava radioamatööriasema OH2A on valmiina käyttöösi

Radioamatööri 7-8/2022 ilmestyi kaksoisnumerona

Kerhot tiedottavat

Kilpailu-ja DX-uutisia

Kutsu Liiton sääntömääräiseen syyskokoukseen 19.11.2022 Helsingissä

Suomen Radioamatööriliitto ry. kutsuu jäsenensä sääntömääräiseen syyskokoukseen lauantaina 19.11.2022 klo 12 alkaen. Kokouspaikka sijaitsee Helsingissä, VALO Hotel & Work:n tiloissa, osoitteessa Mannerheimintie 109, 00280 Helsinki. Paikalle pääsee helposti julkisilla. Ilmoittautuminen kokouspaikalla alkaa tuntia ennen kokousta eli klo 11.00.

Syyskokoukseen voi osallistua myös etäyhteydellä. Etäyhteydellä osallistujia pyydetään ilmoittautumaan kokoukseen 13.11.2022 mennessä. Ilmoittautumiset Liiton nettisivujen kautta osoitteessa www.sral.fi/syyskokous2022.

Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat sekä hallituksen esitys sääntömuutoksesta. Säääntömuutosesityksen pääasiallinen sisältö liittyy yhteen vuosikokoukseen siirtymiseen, kirjanpidon valmistumisen aikatauluihin sekä liiton toimihenkilöiden varamiesten ja nuorisojäsenen valintaan.

Kokousmateriaaleihin voi tutustua ennen kokousta liiton verkkosivuilla osoitteessa www.sral.fi/syyskokous2022.

Kerhojen edustajien ja valtuutettujen tulee ilmoittautumisen yhteydessä esittää allekirjoitettu valtakirja. Kokouksessa on äänioikeus niillä Liiton jäsenillä, jotka ovat maksaneet viimeisimmän erääntyneen jäsenmaksunsa kokonaisuudessaan.

Huom. Kokouspaikalla voi myös äänestää hallituksen puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten vaalissa. Äänestys alkaa 2,5 h ennen kokouksen alkamista ja päättyy 0,5 h ennen kokouksen alkamista.

Tervetuloa!

Liiton puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten vaalit 2022

Suomen Radioamatööriliiton syyskokouksessa 2022 valitaan puheenjohtaja kahden vuoden kaudelle ja kaksi (2) hallituksen jäsentä kolmen vuoden kaudelle.

Liiton puheenjohtajaksi ehdolla on Jarmo Malinen OH2UBM numerolla 2. Koska puheenjohtajavaalissa on vain yksi ehdokas, puheenjohtajasta ei suoriteta äänestystä.

Liiton hallituksen jäseniksi ehdolla ovat: Jari Jussila OH2BU/OH7RF numerolla 3, Mikael Nousiainen OH3BHX numerolla 4 ja Jari Ojala OH8LQ numerolla 5. Hallituksen jäsenten vaalissa valitaan kaksi eniten ääniä saanutta 3 vuoden kaudeksi (2023-2025) ja vähiten ääniä saanut puheenjohtajaksi siirtyvän Jarmo Malisen OH2UBM loppukaudeksi (2023).

Äänestystapoina ovat sähköinen äänestäminen ajalla 3.-16.11.2022 sekä syyskokouspaikalla äänestäminen 19.11.2022. Sähköisen äänestämisen ohjeet löytyvät uusimmasta Radioamatööri-lehdestä sekä Liiton nettisivuilta. Sähköisen äänestyksen tunnistautumista varten käytetään jäsenrekisterissä olevaa sähköpostiosoitetta tai matkapuhelinnumeroa. Tietonsa voi tarkistaa ottamalla yhteyttä Liiton toimistoon.

Ehdokasesittelyt sekä lisätietoa vaaleista löytyy Liiton vaalisivustolta.

Liiton kesäleirien vuosien 2023 ja 2024 järjestelyoikeuksien haku

Onko kerhonne kiinnostunut kesäleirin järjestämisestä? Vuosien 2023 ja 2024 kesäleireille etsitään nyt järjestäjiä.

Kiinnostuneita kerhoja pyydetään toimittamaan Liiton hallitukselle kirjallinen hakemus, jossa ehdotetaan leiripaikkaa, ajankohtaa, arviota kustannuksista sekä annetaan selonteko järjestävän yhdistyksen tai järjestävien yhdistysten edellytyksistä tehtävän hoitamiseen.

Hakemukset järjestelyoikeuksista lähetetään osoitteeseen toimisto ät sral piste fi tai toimitetaan Liiton toimistoon. Hakemusten viimeinen jättöpäivä on ensi maanantai 31.10.2022.

Liiton toimiston henkilöstömuutokset ja marraskuun toimistopalveluajat

Liiton toimistolla on henkilöstömuutoksia 1.11. alkaen Ronja Iso-Heikon siirtyessä toiseen työhön ja Maiju Kemppaisen sekä Laura Rostenin aloittaessa työskentelyn toimistolla. Toimisto on marraskuussa avoinna vierailijoille maanantaisin klo 12-14. Marraskuussa ei ole puhelinpalveluaikoja; jos haluat tavoittaa toimiston puhelimitse, jätäthän soittopyynnön vastaajaan. Soittopyyntöihin vastataan viikon kuluessa. Toimiston saa parhaiten kiinni lähettämällä sähköpostia osoitteeseen toimisto ät sral piste fi.

Liiton toimistolle haetaan työntekijää

SRALin toimistoon Helsinkiin haetaan osa-aikaista työntekijää. Työ tarjoaa monipuolisen näköalapaikan radioharrasteen eri osa-alueisiin. Työpaikkailmoitus on luettavissa Duunitorin sivuilla. Hakemuksia pyydetään 1.11. mennessä. Lisätietoja tehtävästä antavat SRALin hallituksen jäsenet Timo OH5LLR tai Mikael OH3BHX. Omakutsu toimii.

Worki mistä tahansa – SRAL:n uusi etäohjattava radioamatööriasema OH2A on valmiina käyttöösi

Etäasemaa OH2A käytetään nettiyhteyden kautta tietokoneella tai mobiililaitteella tavallisella verkkoselaimella, kuten Firefox, Chrome tai Safari. Etäohjaustekniikkana toimii suomalainen Web Radio Control.

Lisätietoja etäasemasta ja ohjeet henkilökohtaisten käyttäjätunnusten hankkimiseen löydät SRAL:n nettisivuilta osoitteesta: www.sral.fi/palvelut/etaasemat.

Radioamatööri 7-8/2022 ilmestyi kaksoisnumerona

Vuoden viimeinen Radioamatööri postitettiin tällä viikolla. Lehdessä Markku, OH2RA, ja Turre, OH2BV, selostavat lyhennetyn vertikaalin rakentamista ja Reijo, OH8OJ, tarkastelee samaa aihetta hieman teoreettisemmin. Timo, OH1TH, taas valottaa ILMARI-pallojen historiaa, ja Kille, OH2CX, kertoo suomalaisten radioamatöörilehtien menneisyyydestä. Lehti on jäsenten luettavissa myös digiversiona jäsensivuilla osoitteessa https://members.sral.fi/.

Kerhot tiedottavat

CQ-klubbens höstmöte/CQ-kerhon syyskokous 03.11.

CQ-klubbens, OH6AG, höstmöte hålls torsdagen den 3.11 kl. 19:00 i ABC-stationens kabinett vid Kållbyvägen. Stadgeenliga ärenden, bl.a. budget, verksamhetsplan samt val av styrelse för 2023. Klubben bjuder på kaffe/te och tilltugg. Välkomna!

CQ-kerhon, OH6AG, syyskokous pidetään torstaina 3.11 klo 19:00 ABC-aseman kabinetissa Kolpintien varrella. Sääntömääräiset asiat, mm budjetti, toimintasuunnitelma ja hallituksen valinta vuodelle 2022. Kerho tarjoaa kahvia/teetä ja purtavaa. Tervetuloa!

Kakkosten Kerhon OH2AA ylimääräinen jäsenkokous 8.11.

Kakkosten Kerho ry:n, OH2AA, jäsenet kutsutaan ylimääräiseen jäsenkokoukseen tiistaina 8.11.2022 klo 18:00 alkaen kerhotilaan Kiertotähdentie 6, Helsinki 00740. Kokouksen aiheena kerhon oman workkimis-, kilpailu- ja etäasema- QTH:n hankinta. Kokouksessa päätetään hankkiiko kerho QTH:n vai ei.

Tampereen Radioamatöörien OH3NE vaalikokous 30.11.

Tampereen Radioamatöörit ry:n sääntömääräinen vaalikokous pidetään 30.11.2022 klo 18.00 kerhohuoneella Pyynikin näkötornilla. Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset vaalikokousasiat. Kokouksen yhteydessä järjestetään jäsenille pikkujoulukahvittelu. Kokoukseen on mahdollista osallistua etänä käyttäen Zoom-yhteyssovellusta. Mikäli jäsen haluaa osallistua yhdistyksen kokoukseen etänä, tulee hänen ilmoittautua kokoukseen ennakkoon 23.11.2022 mennessä osoitteeseen hallitus@nulloh3ne.fi.

Kilpailu- ja DX-uutisia

Tulevan viikonlopun kontesti- ja DX-tarjontaa dominoi CQ Worldwide DX Contestin SSB-osuus. Useita DX-peditioita on liikkeellä maailmanmestaruuskilpailujen vuoksi. Kattava lista kilpailuun osallistuvista DX-peditioista on nähtävillä osoitteessa www.ng3k.com.

SM-mestaruussarjan vuoden toiseksi viimeinen osakilpailu, Viitosten syysottelu, kisataan viikon päästä lauantaina 5.11. Jos viikonlopun MM-kisojen lomassa on aikaa, on hyvä tarkastaa myös kotimaan antennien kunto seuraavaa viikonloppua varten.

. . . _ . _

Seuraava bulletiini luetaan ensi viikon pyhäinpäivän vuoksi vasta kahden viikon kuluttua lauantaina 12.11.2022 klo 15.00 Suomen aikaa kelien mukaan taajuuksilla 3685 kHz ja 7070 kHz. Bulletiini luetaan Lapualta tunnuksella OH6SRAL.

Bulletiinin kokosi Ronja Iso-Heiko.

Jaa sosiaalisessa mediassa / Share in social media